Josef Mašín: Do Česka nepřijedu, dokud tu budou komunisté

Praha - Druhým dnem pokračuje v Lichtenštejnském paláci konference Odboj a odpor proti komunistickému režimu ve střední Evropě. Kromě historiků se jí účastní i přímí účastníci odboje, ve Studiu ČT24 byl proto hostem Josef Mašín, člen kontroverzní skupiny bratří Mašínů, kteří v 50. letech uprchli na západ. Mašín ostře kritizoval polistopadový vývoj v Československu - podle něj se politici včetně Václava Havla zpronevěřili lidu tím, že nepotrestali komunisty a alespoň je nevyloučili z dalších aktivit v ČR. „I dneska je v Česku velká debata o tom, jestli má komunistická strana dále fungovat. Její zástupci sedí v parlamentu a rozhodují o složení vlády, to považuji za ostudu,“ uvedl Mašín.

Mašín se konference osobně neúčastní, do Česka prý nechce přijet do té doby, dokud se nezmění politická situace. Nelíbí se mu, že tu stále existuje komunistická strana, komunistické zákony a ti samí soudci, kteří působili za komunismu. Navíc prý nebyl rozkradený majetek navrácen jejich vlastníkům.

Češi se po nástupu komunistů málo bránili

Mašín vzpomínal, že když začala skupina svůj boj proti komunismu, tak její členové doufali, že se na jejich stranu připojí mnohem víc lidí. To se ale nestalo: „I za druhé světové války toho Češi proti nacistické okupaci moc neudělali, bylo jich jenom pár.“ S postupem času prý ochota obyvatel bojovat klesala, zatímco v 1. sv. válce bylo v zahraničních legiích 75 tisíc, ve 2. sv. válce už jich prý bylo jen 24 tisíc a po roce 1948 se komunistům postavilo jen pár tisíc a většina pak skončila ve vězení.

Skupina bratří Mašínů se na přelomu 40. a 50. let minulého století pokoušela o odboj proti nastupující komunistické diktatuře. Na podzim 1953 se její členové rozhodli uprchnout do Západního Berlína. Během příprav útěku zabili dva policisty a jednoho člena Lidových milicí. Další policisté přišli o život ve Východním Německu. Za železnou oponu se nakonec dostali Ctirad a Josef Mašínovi společně s Milanem Paumerem. Další dva členové jejich skupiny byli ve Východním Německu zajati a později popraveni.