Stát bude bojovat s extremismem represí i prevencí

Praha - Stát chce proti pravicovému extremismu bojovat nejen represí, ale také prevencí, která by měla odstranit jeho kořeny. Nová strategie by měla být přijata na posledním zasedání nynější vlády za dva týdny. Vláda v demisi na dnešním předposledním jednání totiž mimořádně projednávala nárůst extremismu v Česku v souvislosti s víkendovým útokem na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku. Zatím neznámý útočník hodil do domu zápalnou láhev. Plameny zranily muže a ženu a jejich dvouletou dceru, jejíž stav je kritický.

Premiér v demisi Mirek Topolánek doufá, že policie případ rychle vyšetří a určí, jestli byl útok rasově motivovaný. „V české společnosti je poměrně velký skrytý a latentní rasismus, o kterém se vůbec nehovoří,“ uvedl premiér Topolánek. Extremistické projevy jsou podle něj daleko užším fenoménem.

V souvislosti se sobotním pochodem pravicových radikálů v Ústí nad Labem premiér v demisi pochválil práci policejních jednotek. Topolánek dodal, že přímo v Ústí situaci celý den sledoval ministr pro lidská práva Michael Kocáb (za SZ). Vláda se dnes seznámila s utajovaným dokumentem BIS o extremistické scéně v České republice. Podle předsedy končící vlády v souvislosti s ústeckým pochodem nebyly největším problémem výtržnosti pravicových i levicových radikálů. „Problém je hlubší a týká se pocitu vyvolávání strachu a vyvolávání hrozby,“ podotkl Topolánek.

Nová strategie boje s extremismem, která bude s velkou pravděpodobností přijata za 14 dní, obsahuje podle předsedy vlády „celou řadu konkrétních kroků“. Topolánek je nechtěl před jednáním kabinetu vysvětlovat. Zmínil ale například potřebu změnit termín, dokdy musí úřady rozhodnout o povolení či nepovolení demonstrace, ze tří kalendářních na tři pracovní dny. To by úřadům dalo čas zjistit skutečné příčiny pořádání veřejné akce a dostatečně zdůvodnit případné zamítnutí žádosti.