Zaorálek: Pověst ČR nepošramotil pád vlády, ale diskuse kolem Lisabonské smlouvy

Praha - Pověst České republiky v zahraničí nepošramotil pád vlády během českého předsednictví, ale mnohem dříve se na ní negativně podepsaly průtahy s ratifikací Lisabonské smlouvy a neschopnost vlády říct, proč ji ratifikovat nechce. V Otázkách Václava Moravce to prohlásil místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Místopředseda vlády pro Evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) mu ale kontroval s tím, že vláda se chovala v případě Lisabonské smlouvy vždy zodpovědně. Naopak zodpovědnost podle něj zcela chybí na straně ČSSD.

„Českou pověst nepokazil nějaký pád vlády, ale ta byla pokažena daleko před tím. Největší problém důvěry v české předsednictví je ten, že jsme zůstali s Irskem jako poslední, kdo z 27 neratifikovali Lisabonskou smlouvu,“ zdůraznil Zaorálek. Dodal, že v Irsku již je vidět alespoň nějaký posun v podobě druhého referenda, jehož termín má být znám do konce června. Navíc je už nyní pro Lisabonskou smlouvu nadpoloviční většina Irů.

Česká republika oproti tomu podle Zaorálka ani nedokázala říct důvody, proč s ratifikací Lisabonské smlouvy otálí. „Pan Topolánek slíbil, že Lisabonskou smlouvu bude ratifikovat a to slovo nedodržel. Státník, který nedrží slovo, které dal paní Merkelové, které dal panu Sarkozymu, to bylo poškození důvěry v Českou republiku,“ tvrdí nekompromisně Zaorálek.

Vondra: Vláda dělá, co může, nesnaží se opozice

Vondra se Zaorálkovou rétorikou zásadně nesouhlasí. Vláda a občanská demokracie prý dělá to nejlepší, co může. Podrobila sice Lisabonskou smlouvu kritice a stanovila jí určité mantinely, teď ale dělá všechno proto, aby Česko smlouvu ratifikovalo. „Poslanecká sněmovna již s Lisabonskou smlouvou vyjádřila souhlas, teď je to na Senátu,“ připomněl Vondra s tím, že Senát by ji měl projednat začátkem května. „Já věřím, že projde,“ prohlásil.

Podle Vondrova názoru daleko více než průtahy s ratifikací Lisabonské smlouvy škodí České republice sociální demokracie. „Já myslím, že tohle je typická ukázka. Plná huba krásných evropských řečí, ale když pak jde o to projevit elementární zodpovědnost za osudy země, za její obraz v zahraničí, tak sociální demokracie totálně selhala,“ poznamenal v reakci na Zaorálkova obvinění.

Telička: Vinu nese vláda i opozice

K dění na české politické scéně se kriticky vyjádřil také bývalý eurokomisař Pavel Telička. „Ten dopad je velmi nešťastný. Komisaři z některých nových členských států jako by říkali, vy jste to pokazili i nám. Vy jste v zásadě hodili vás přes palubu a nás rovněž,“ řekl o pádu vlády během předsednictví.

Nic podle něj ale není černobílé - vina je na obou stranách. Za špatný obraz Česka v zahraničí může podle něj jak nezodpovědné jednání ze strany opozice, tak příliš marketingové vedení předsednictví dosavadní vládou občanských demokratů, lidovců a zelených.

Lisabonská smlouva zásadním způsobem mění dosavadní principy fungování Evropské unie vyplývající ze zakládací smlouvy. Zavádí právní subjektivitu Evropské unie, zřizuje funkci předsedy Evropské rady a vysokého představitele unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku. Upravuje také rozdělení pravomocí mezi unií a členskými státy a posiluje roli Evropského parlamentu. Podle původního záměru měla smlouva vstoupit v platnost 1. ledna 2009, protože ale stále chybí ratifikace dvou zemí, platnost se odkládá až do doby, kdy tyto dva státy, tj. Česká republika a Irsko, vysloví se smlouvou svůj souhlas.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 7 mminutami

Novým majitelem hutě Liberty je společnost Martina Peciny

Novým majitelem zkrachovalé huti Liberty Ostrava se stal podnikatel a bývalý ministr vnitra úřednických vlád Martin Pecina, respektive jeho sdružení firem SPV Nová huť Ostrava a SPV Nová huť Koksovna. Po týdnech jednání to odsouhlasil věřitelský výbor na návrh insolvenčního správce. Pecina jako jediný v konkurzu podal závaznou nabídku na koupi podniku ve výši tří miliard korun. Prodej bude ještě schvalovat insolvenční soud a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
11:06Aktualizovánopřed 54 mminutami

Policisté zadrželi v Dnipru muže v kauze výhrůžek českým a slovenským školám

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno. Muž útočil v řadě států Evropy a s největší pravděpodobností byl financovaný z Ruska, uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS).
09:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jihozápad Česka mohou zasáhnout silné bouřky

Jihozápadní část Česka mohou ve středu odpoledne a večer zasáhnout silné bouřky s nárazy větru kolem 70 kilometrů za hodinu. Varování platí od středečních 16:00 pro Karlovarský a Plzeňský kraj a pro část Středočeského a Jihočeského kraje. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 2 hhodinami

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Praha se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci, včetně vlastní muniční iniciativy. Tu by zase nejraději v Česku úplně zrušil šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. V rozhovoru pro agenturu Reuters navrhl, aby její financování převzalo NATO.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Délka soudních řízení se zkracuje, digitalizace má tempo ještě navýšit

České soudy rozhodují nejrychleji v historii. Průměrná délka civilních řízení byla loni o jedenáct dní kratší než v roce 2023, verdikt padá v průměru za necelých šest měsíců. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) očekává další zrychlení díky digitalizaci, zejména elektronickému soudnímu spisu. Evropská komise hodnotí i zlepšení v odměňování a nezávislém vyšetřování. Problémem zůstává roztříštěnost systémů a nízké platy administrativních pracovníků.
před 5 hhodinami

Trosky vyhlížejí nápor fandů české videohry, policie posílí hlídky

Na víkendovou akci hradu Trosky inspirovanou tuzemskou videohrou Kingdom Come: Deliverance II z prostředí středověku se dostane nanejvýš tisíc návštěvníků za den. Na dopravu, parkování i dodržování zákazu vstupu do přírodní rezervace Apolena bude dohlížet zvýšený počet policistů i strážců CHKO Český ráj. Obec také zřídí dočasná parkoviště, doporučuje ale využít hromadnou dopravu.
před 6 hhodinami

V Dachau věznili nacisté i české duchovní

V koncentračním táboře Dachau nedaleko Mnichova věznili nacisté i české duchovní, mimo jiné třeba pozdějšího kardinála Josefa Berana. Na 2800 mužů sužoval hlad a vyčerpání, epidemie tyfu, ale i následky lékařských experimentů. Tragickou historii tam dnes připomínají evangelická, katolická i pravoslavná kaple, stejně jako památník židovským obětem. Symbolický kilogram hlíny na místě v úterý převzala delegace v čele s jedním z Beranových nástupců Dominikem Dukou. Hlínu převeze do vlasti a v září ji slavnostně uloží ve Staré Boleslavi.
před 8 hhodinami
Načítání...