Brožová-Polednová požádala o přerušení trestu

Praha - Bývalá dělnická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová požádala o přerušení výkonu svého šestiletého trestu za účast na justiční vraždě Milady Horákové. Vězeňská služba podle jejího advokáta Vladimíra Kováře nesplňuje podmínky týkající se péče o nemocné. Sedmaosmdesátiletá Brožová-Polednová si od konce března odpykává trest ve věznici ve Světlé nad Sázavou.

Podle Kováře si jeho klientka stěžuje na nedostatečnou zdravotní péči. „Chceme proto, aby soud nechal přezkoumat vězeňské podmínky,“ uvedl právník. Brožová-Polednová chtěla původně odložit vězení s tím, že má vážné zdravotní problémy. Trpí takzvanou praktickou slepotou, podle znaleckého posudku byla však za určitých podmínek schopna nastoupit do vězení. Vězeňská služba následně uvedla, že je schopna takové podmínky zajistit.

Ve světelské věznici je Brožová-Polednová nejstarší trestankyní. Podle dřívějšího vyjádření ředitelky vězení Kamily Meclové je na specializovaném oddělení pro nemocné odsouzené. V pokoji s nemocnými ženami nejsou železné postele, ale válendy. Pro potřeby nemocných je uzpůsobeno i sociální zařízení. Na toaletách jsou připevněná madla, stejně jako v místnosti pro koupání. Funguje zde donáška stravy, zajištěna je prý i lékařská péče.

Brožová-Polednová je dosud jedinou odsouzenou aktivní účastnicí vykonstruovaných procesů z 50. let. V její prospěch podala loni v září žádost o milost nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Prezident Václav Klaus se však rozhodl, že ji neomilostní.

Z dokumentární série Proces H
Zdroj: ČT
Autor: ČT