Topolánek se vzdává poslaneckého mandátu

Praha - Šéf ODS Mirek Topolánek složí poslanecký mandát, kvůli tomu, že dnes nedošlo k rozpuštění sněmovny. ČSSD totiž před schůzí sněmovny oznámila, že hlasování o rozpuštění nepodpoří. Rozpuštěním by se otevřela cesta k předčasným volbám. Ty tak s největší pravděpodobností letos nebudou. Topolánek se k tomuto kroku rozhodl už minulý týden. Lidem prý bude prospěšnější mimo sněmovnu. Podle Topolánka šéf ČSSD Jiří Paroubek selhal, jeho postoj označil za zaslepený, jehož výsledkem je pouze prohloubení nedůvěry v politiky a v politiku.

Sněmovna se sešla ve dvě hodiny. Poslanci nezařadili na program schůze návrh na rozpuštění dolní komory. Pro bylo 83 poslanců, proti 62 ze 192 přítomných. Následně neschválili ani program a schůze skončila. Kdy tedy budou předčasné volby, není jasné. Říjnový termín narušila ústavní stížnost poslance Miloše Melčáka, listopadový dnešní postoj sociální demokracie.

K ČSSD a zeleným, kteří avizovali nepodpoření rozpuštění už včera, se také přidali před zahájením schůze komunisté s prohlášením, že by se při případném hlasování zdrželi. Dopředu už tak bylo jasné, že i kdyby byl návrh zařazen na program schůze, potřebná třípětinová ústavní většina hlasů nutná pro schválení by se nedala dohromady.

Video Topolánek oznamuje rezignaci
video

Topolánek oznamuje rezignaci

Topolánek oznamuje rezignaci

topolánek oznamuje rezignaci 15.9.

TK ODS k obratu ČSSD

Topolánek dopoledne také vyzval Fischerovu vládu, aby předložila sněmovně protikrizový balíček a spojila s ním hlasování o své důvěře. Pokud se jí podaří protlačit rozpočet se schodkem kolem 160 miliard korun, podle Topolánka by měla úřednická vláda fungovat až do června, tedy termínu řádných voleb. Pokud se tak nestane, důvěru ODS mít nebude. Balíček škrtů z pera ministra financí Eduarda Janoty už je hotov. Podle Janoty je klíčové, že škrty předkládá jako ucelený balíček, nikoliv jako několik separátních návrhů. Jednotlivé návrhy by totiž podle něj jen obtížně nacházely politickou podporu.

ČSSD zastavuje volební kampaň

Paroubek dnes dopoledne prohlásil, že kromě nepodpoření rozpuštění sněmovny ČSSD zastavuje svou volební kampaň a podporuje konání voleb v řádném termínu v červnu 2010. Vyzval také ostatní politické strany k jednání o státním rozpočtu na příští rok, sociální demokraté chtějí o něm jednat i s Fischerovou vládou. Důvodem překvapivého rozhodnutí je další ústavní stížnost, kterou zvažovali podat poslanci Miloš Melčák a Juraj Raninec. ČSSD si totiž po čtvrtečním rozhodnutí Ústavního soudu nechala vypracovat od právníků několik posudků a ti se shodli, že tu teď panuje obrovská nejistota, zda je možné uspořádat volby, které by byly právně nenapadnutelné. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek pak upřesnil, že k tomuto rozhodnutí sociální demokraté dospěli poté, co si přečetli stanovisko ústavního soudce Ústavního soudu Jana Musila, že nyní zvolený postup by po případných předčasných volbách ústavní stížností mohl zpochybnit každý volič.

Topolánek o ČSSD a Paroubkovi

  • Paroubek změnil názor a porušil dohody, nemůže být důvěryhodný.
  • U ČSSD zvítězilo zachování poslaneckých platů a výhod.
  • Strana nechce podstoupit riziko prohraných voleb, což chtějí maskovat debatou o rozpočtu.
  • „Žhář nemůže dělat hasiče.“