Ministerstvo školství musí šetřit, chce rušit a slučovat školy

Praha - Ministerstvo školství musí šetřit, chce proto slučovat nebo rušit základní a střední školy. Dětí totiž ubývá, a školy jsou tak zbytečně nenaplněné. Ministerstvo bude v příštím roce hospodařit s rozpočtem nižším o 1,2 miliardy, proto se třeba utlumí rekonstrukce na školách. O restrukturalizaci škol však nemůže rozhodovat samo ministerstvo, školy spadají pod obce či kraje.

„Není možné, aby školy byly tak málo naplněné, jako jsou nyní,“ řekla ministryně školství Miroslava Kopicová. Za posledních deset let klesl počet dětí na prvním stupni základních škol o 28 procent. Učiliště pak před deseti lety přijala 58 000 žáků, letos to bylo jen 35 000.

Rozpočet pro školství měl původně klesnout až o 3,2 miliardy, Kopicová však vyjednala dvě miliardy navíc. Polovina peněz půjde do regionálního školství, především na platy učitelů. Miliardu pak dostanou vysoké školy. Úřad chce zkrátit hlavně investice, náklady na výstavbu a rekonstrukce jsou prý na minimu. Ministerstvo bude dál financovat pouze započaté akce.

„Jsou kraje, které už dokonce škrtly nebo zrušily v průběhu posledních let jednu třetinu středních škol, čili je vidět, že to jde,“ upozornila ministryně. V tomto školním roce nabízely střední školy 150 000 volných míst, uchazečů však bylo jen 104 000. Následkem toho brala i výběrová gymnázia děti bez přijímacích zkoušek a s horším prospěchem, než tomu bylo dříve. Vzdělání zakončené maturitou je tak snáze dosažitelné a učiliště kvůli tomu často zejí prázdnotou.

V minulém školním roce bylo v ČR 4 133 základních a 1 438 středních škol.