Američané chtějí nový systém vybudovat na půdorysu Severoatlantické aliance a Česko se do něj bude v případě svého zájmu moci zapojit. Podle Kohouta bude záležet jen na naší aktivitě. „Shodli jsme se také na tom, že o bezpečnosti aliančních partnerů se rozhoduje v Praze, Washingtonu, Bruselu a nikoliv v Moskvě. Přesto máme zájem na spolupráci s Ruskou federací v oblasti ochrany proti raketám, neboť čelíme společným hrozbám,“ zdůraznil ministr zahraničí.
Nový systém protiraketové obrany bude prý flexibilnější i levnější, postupně má chránit Evropu i proti raketám dlouhého doletu. Systém se opírá o vývoj nových a účinnějších technologií. Náměstkyně ministra obrany pro politické záležitosti Michele Flournoyová a náměstkyně ministryně zahraničí Ellen Tauscherová ale uvedly, že rozhodnutí americké strany rozhodně neznamená ústup od projektu protiraketové obrany, ale naopak posílí ochranu celé Evropy.

Brífink ministra zahraničí po jednání s americkou delegací
Kohout také zdůraznil, že konec radaru neznamená zrušení doprovodných smluv o vědeckotechnické spolupráci mezi ČR a USA. Už dříve totéž uvedli premiér Jan Fischer a ministr obrany Martin Barták.