Vše připraveno, země v sobotu přivítá hlavu katolické církve

Praha/Brno/Mladá Boleslav – Příjezd duchovního otce římskokatolické církve se dá počítat na hodiny. Podle plánů má letecký speciál z Vatikánu usednout na ruzyňském letišti v sobotu kolem 11:30. Večer před začátkem návštěvy papeže Benedikta XVI. se dokončují poslední fáze příprav v místech, které Svatý otec poctí svou přítomností. Po celý den organizátoři v Brně-Tuřanech a na Probošťské louce ve Staré Boleslavi ladili kapacitní i technické detaily pro dějiště slavnostních mší, většina z mnoha papežských darů je již taktéž připravena. Česká televize svůj zpravodajský program zaměří na papežovy kroky v ČR od 11:00.

Brněnské Tuřany se chystají přivítat na 100 tisíc věřících

Jedním ze dvou míst, která získala čest hostit papežskou slavnostní mši pod otevřeným nebem, je letištní areál v Brně-Tuřanech. Podle současných očekávání papeže pod speciálně upraveným pódiem v neděli kolem 10:00 přivítá na 100 tisíc lidí a tisícovka církevních hodnostářů. Mezi účastníky mší budou i návštěvníci ze Slovenska, Polska, Německa a Rakouska. Prostranství v periferní části Brna má kromě pódia další dvě dominanty – obří kotvu a kříž, které mají symbolizovat křesťanství a naději.

Video Rozhovor s Prokopem Brožem
video

Rozhovor s Prokopem Brožem

Rozhovor s Prokopem Brožem

UK_25.9.2009

Reportáž Jana Osúcha

O pohodlí papeže se bude starat organizátorský tým, který pro jeho osobní potřebu nechal sestavit i stan s nábytkem na přání. „Tři stoly rozměru metr osmdesát na metr, šatní skříň na ornáty, potom stolek na vodu a tři křesla,“ popsal výrobce nábytku Josef Chudáček. V nedělních dopoledních hodinách však nebudou poselství papeže na místě naslouchat pouze věřící či příznivci vatikánského stolce. Celkem deset tisíc kondomů rozdají v neděli při bohoslužbě papeže Benedikta XVI. na brněnském letišti členové hnutí Condom Positive. Chtějí tak dát najevo nesouhlas s papežovým odmítavým postojem k používání prezervativů.

Stará Boleslav zajistila stany pro nedočkavé

V pondělí před 10:00 přivítají papeže při příležitosti Národní svatováclavské pouti v Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi. Probošťská louka na okraji města se v tu dobu stane zřejmě nejstřeženějším místem v zemi. Bezpečnost celého areálu se má prověřovat ještě celý víkend. Připraveno už je naopak zázemí pro nedočkavé poutníky, kteří přijedou s předstihem. Součástí areálu jsou hygienická zařízení, toalety i umývárny. Louka se připravuje na nápor zhruba 50 tisícovek lidí.   

Výjimečná opatření chystají vzhledem k vysokému počtu účastníků středočeští záchranáři. Na místě budou od nedělního večera. V místě bohoslužby budou stát čtyři záchranářské stany, jež budou sloužit jako mobilní ošetřovny. „Celkem bude již od nedělního večera zajišťovat péči na místě 40 záchranářů nebo lékařů záchranné služby,“ řekl ředitel středočeských záchranářů Martin Houdek.

Kvůli papežovi se převléklo i Jezulátko, Fischer odtajnil svůj dar

Světoznámá soška Pražského Jezulátka dnes byla převlečena do slavnostního hávu. Sestry karmelitánky mu svlékly plášť a zelené šaty vyšívané zlatem, které Jezulátko nosí v liturgickém mezidobí, a oděly ho do zlatem vyšívaného šatu s hermelínovým pláštěm, ve kterém bude po celou dobu papežovy návštěvy. Premiér Jan Fischer již prozradil, že vzácnou návštěvu z Vatikánu obdaruje křišťálovým křížem. Benedikt při svém pobytu v ČR získá také cenný růženec ze zlata a českých granátů, mešní soupravu od nižborských sklářů, novou publikaci o kardinálu Josefu Beranovi, ale také mnoho darů od prostých věřících. Například pekaři z Kladna mají poslat chléb.

Přípravy vrcholí také v České televizi

Po tři dny bude kanálu ČT24 vévodit kontinuální vysílací speciál v souvislosti s oficiální návštěvou papeže. Na 200 pracovníků zajistí aktuální informace v podobě přímých přenosů, živých vstupů i komentujících diskuzí. Rozsah vysílání zřejmě překoná i zpravodajství k návštěvě amerického prezidenta Obamy. „Papežova návštěva bude delší a bude více rozprostřená po celém území České republiky,“ vysvětluje šéfredaktor zpravodajství ČT Michal Petrov. Do vysílání se mohou přímo zapojit také diváci prostřednictvím chatu nebo zaslaných videodotazů na speciální server Youtube.

Probošťská louka
Probošťská louka
Více fotek
  • Probošťská louka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1137/113672.jpg
  • Pořádkové služby autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1137/113675.jpg
  • Přípravy v Brně autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1131/113014.jpg
  • Oblékání jezulátka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1136/113522.jpg
  • Benedikt XVI. zdroj: wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1136/113529.jpg