V Chrudimi otevřeli první hospic v kraji, v dalších stále chybějí

Praha/Chrudim - Občanské sdružení Smíření dnes po šesti letech úsilí otevřelo v Chrudimi hospic, zařízení pro nevyléčitelně nemocné. Pacienti v něm budou moci důstojně dožít, případně za přítomnosti svých blízkých. Chrudimský hospic je jediným zařízením svého druhu v Pardubickém kraji, v Česku jich je v současnosti celkem 14. V Libereckém, Karlovarském kraji a na Vysočině ale pořád není ani jediný.

„Byla to obtížná práce. Ministerstvo zdravotnictví nám dalo jen deset milionů, zbytek jsme postupně sehnali od kraje, obcí, od spousty firem a jednotlivých dárců,“ popsal složité obstarávání financí na nový hospic v Chrudimi jeho ředitel Jiří Košťál. Vybudování instituce přitom stálo zhruba 90 milionů korun. Sdružení vybudovalo hospic díky své nesmírné vytrvalosti doslova od nuly. Muselo o jeho potřebnosti přesvědčit radnice, politiky i veřejnost, stát, který původně přislíbil větší část peněz, nakonec poskytl jen první platbu, rozestavěnou budovu musel zachraňovat kraj a obce regionu.

Třeba Liberecký kraj potřebuje hospic s pětadvaceti lůžky, jehož výstavba by přišla na zhruba 100 milionů Kč. „Specializovanou pomoc tady nemocní a jejich příbuzní nenaleznou,“ posteskla členka sdružení Hospic pro Liberec Halina Doležalová. V krajské kase ale chybí finance a stavba domu pro důstojné dožití se proto musí odložit.

Video Reportáž Barbory Straňákové
video

Reportáž Barbory Straňákové

Hospic Dobrý pastýř ve Středočeském kraji rok po otevření stále dluží stavební firmě 13,5 milionu korun a není schopný závazek splácet. „Je to boj o přežití, a to každý měsíc,“ popisuje situaci ředitelka Jitka Thurnvaldová. Provozovatelé hospiců doufají, že se jejich situace zlepší se změnou zákona o péči o zdraví lidu, kterou však zákonodárci stále odkládají. Platná norma z roku 1966 totiž s hospici vůbec nepočítá.

Seniorka v Hospici
Seniorka v Hospici