Zdravotní pojišťovny bojují o klienty - jenže je klamou a poškozují

Praha - Zdravotní pojišťovny tvrdě bojují o klienty, především se malé pojišťovny snaží přebrat klienty velkým společnostem. Jejich náboráři obcházejí lidi doma, zastavují je na ulici a nabízejí za přechod peníze. Údajně přitom často potenciální klienty klamou, a tak poškozují. Už proto padlo i trestní oznámení. Svaz zdravotních pojišťoven označuje takové chování za neetické. Například u Simony Pacalové z Podivína zazvonili náboráři doma. Prý jí slíbili balíček za 30 tisíc korun s tím, že její pojišťovna k prvnímu červenci zrušila všechny bonusy.

„Začali s tím, že už žádné balíčky neposkytují, že ta akce skončila. A oni prý jsou jediní, kteří nabízí tyto bonusy,“ uvedla Pacalová, která smlouvu nakonec nepodepsala. Jenže Soňa Dostálová z Bíliny a její partner na podobnou nabídku odpověděli kladně. Posléze zjistili, že nová pojišťovna nemá smlouvu s jejich lékařem. „Moje doktorka by mě ošetřila, ale musela bych to zaplatit ze svého,“ lituje Dostálová.

V obou zmíněných případech se jednalo o náboráře nové zdravotní pojišťovny Média. O jejím problematickém způsobu získávání klientů už se dozvěděly všechny velké pojišťovny, tedy ZP ministerstva vnitra, VZP i oborová ZP. „Ti, říkáme jim naháněči pojišťoven, tvrdí, že VZP zkrachovala, že nemá smlouvy s lékaři. Samozřejmě je to nesmysl. Podali jsme už jedno trestní oznámení,“ informuje mluvčí VZP Jiří Rod.

Video Reportáž Terezy Krásenské
video

Reportáž Terezy Krásenské

„Jsem přesvědčený, že pojišťovny od těchto praktik ustoupí“

Pojišťovna Média, která je na trhu od března a podle zákona musí do roka získat 50 tisíc klientů, se brání. Najímá si údajně externí firmy, které musí dodržovat její etický kodex. Jaroslav Svozil, ředitel obchodního úseku Média ZP, tvrdí: „Pokud externí společnost tento etický kodex poruší, okamžitě s námi ukončí spolupráci. O jednom případě víme, stal se v Olomouci a hned jsme ukončili spolupráci.“

O dalších případech ale údajně pojišťovna Média neví. Podle Svazu zdravotních pojišťoven jí kvůli porušování kodexu může hrozit i vyloučení. „Jsem přesvědčený o tom, že se nakonec domluvíme, že zdravý rozum zvítězí a pojišťovny od těchto praktik ustoupí. Určitě jim dáme nějakou lhůtu,“ varuje Jaromír Gajdáček, viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR a ředitel ZP ministerstva vnitra ČR.

Změnit pojišťovnu je možné pouze jednou ročně

Podle Svazu si na podezřelé náboráře mají dávat pozor především lidé na Ústecku, Českobudějovicku, Olomoucku a Brněnsku, odkud přichází nejvíce stížností. Dále je třeba vědět, že změnit pojišťovnu je možné pouze jednou do roka.