Drahomíra Dražská: Strůjkyně zprávy o mrtvém Šmídovi promluvila

Praha - „Během brutálního zásahu policejních složek na Národní třídě 17. listopadu 1989 zemřel student matematicko-fyzikální fakulty Martin Šmíd.“ Tuto fámu předal rozhlasové stanici Svobodná Evropa představitel nezávislé agentury VIA Petr Uhl podle výpovědi údajné svědkyně Drahomíry Dražské. Informace o mrtvém studentovi se záhy ukázala jako nepravdivá, nicméně pravděpodobně pomohla uspíšit pád komunistů v Československu. Po dvaceti letech mlčení se Drahomíra Dražská rozhodla promluvit. „Když se říká, že sametová revoluce to tady obrátila a že všechno bylo bez boje, ale ona to tady obrátila i lež, tak nevím, jestli to je zrovna správně,“ tvrdí dnes dvaačtyřicetiletá žena.

Dražská se prý rozhodla promluvit po zhlédnutí upoutávky na úterní pořad České televize Albertov 16:00, který připomínal výročí 17. listopadu 1989. Jak se dnes staví ke lži, která dopomohla k rychlejšímu pádu komunismu? „No, víte, na jednu stranu toho lituji, protože mi to na dvacet let zkomplikovalo život. Na druhou stranu si říkám - možná se tady díky tomu něco změnilo,“ říká v Lidových novinách Dražská.

Lež o mrtvém studentovi si vymyslela po brutálním zásahu na Národní třídě, který ji rozlítil. Sama totiž byla zraněná. „Mluvit o tom, že tam někoho zmlátili, mě napadlo v nemocnici, když jsem tam viděla ty lidi, co čekali na ošetření. V tom momentě mě napadlo: No jo, tahle holčina, ta to roznese po všech svejch známejch a kamarádkách,“ mluví Dražská o disidentce Miroslavě Litomiské, které fámu sdělila, a ta se následně dostala až k disidentovi Petru Uhlovi, od něj se zpráva dostala k zahraničním zpravodajským agenturám. Na jméno Šmíd prý přišla zcela náhodou. „Proč Šmíd? Prostě proto, že to bylo první, co mě napadlo jiného než Novák,“ vysvětluje žena s drogovou minulostí.

4 minuty
Exkluzivní rozhovor s Drahomírou Dražskou
Zdroj: ČT24

Uhl zprávu dementoval, ale už bylo pozdě

Později se ukázalo, že zpráva o mrtvole na Národní třídě byla pouhou fámou. Dražská totiž postupně přicházela s celou řadou nových verzí a stala se nedůvěryhodnou osobou. Oba studenti matematicko-fyzikální fakulty v Praze, kteří nesli jméno Martin Šmíd, navíc byli naživu. Přestože Uhl zprávu brzy dementoval, i tak stačila obletět svět.

I když Dražská říká, že fámu o Šmídovi vymyslela sama, Ludvík Zifčák, jenž sehrál roli mrtvoly, tvrdí opak. Dražská podle něj patřila do skupiny, která „mrtvého studenta“ dostala na starost. „Měli jsme zajistit, aby bylo vidět, že tam někdo leží, a aby kolem byli důvěryhodní svědci. Nejméně čtyři lidé tam skutečně stáli, viděli přijíždět vojenskou sanitku, viděli vlajku. Úkol jsme splnili,“ řekl bývalý agent StB časopisu Týden s tím, že fáma nemohla být ponechána náhodě. „Kromě Dražské jsme měli i další spojení, jak zprávu dostat ven,“ dodal Zifčák.

Lída Rakušanová, novinářka: „Bylo to hodně zásadní, protože když se ta zpráva rozšířila, teprve ta vyhnala lidi do ulic, protože si řekli: “Tak teď už nám mlátěj a zabíjej naše děti, tak to už snad opravdu nemůžeme dopustit."

Tomáš Bursík, historik: „Myslím, že zpráva o smrti studenta skutečně odpor proti režimu zradikalizovala.“


Zifčáka jsem vůbec neznala, tvrdí Dražská

Dražská s tím však nesouhlasí. „Zifčáka jsem neznala. Toto jméno jsem poprvé uslyšela v momentě, kdy mě v 90. roce vyslýchala vojenská prokuratura. Tak jako jsem si vymyslela smrt Martina Šmída, on si vymyslel, že jsem s ním spolupracovala a on mě řídil,“ řekla v České televizi.

StB měla tehdy podle Zifčáka jediný cíl – změnu ve vedení KSČ. „V žádném případě nám nešlo o změnu režimu. Měly se pouze vyměnit kádry. Raději bych se jako voják zastřelil, kdybych měl od velitelů náznaky, že ta akce směřuje ke svržení režimu. To si v StB nikdo, s kým jsem přišel do styku, nepřál,“ zakončil.

Lidé, kteří se kauzou fámy o mrtvém studentovi zabývali, pokládají nejnovější vysvětlení Dražské za věrohodné. Podle Uhla i diplomata a někdejšího člena parlamentní vyšetřovací komise Václava Bartušky je ale důvěryhodnost Dražské obecně velmi problematická. „Myslím, že tentokrát říká pravdu, ale bude mít problém, aby jí to ještě vůbec někdo věřil,“ poznamenal Bartuška s tím, že osobně od ní slyšel už tři různé verze celého příběhu. Uhl vyjádřil přesvědčení, že Dražská nebyla součástí spiknutí StB. Přesto se ale podle něj nedá vyloučit, že ji někdo k šíření dezinformace navedl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 2 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 3 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 4 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 4 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 7 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 8 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 9 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 10 hhodinami
Načítání...