Klaus: Působení Tlustého v Kazachstánu jsem neprosazoval

Praha - Prezident Václav Klaus popřel, že prosazoval exposlance za ODS Vlastimila Tlustého na pozici velvyslance v Kazachstánu. V dnešní Partii televize Prima prezident věc označil za dětinskou hru. Informace o Klausově angažmá při údajně chystaném jmenování Tlustého velvyslancem přinesly v polovině týdne webové stránky týdeníku Respekt. Klaus rovněž řekl, že doplní bankovní radu ČNB zřejmě v první polovině příštího týdne. Budoucí člen dosud působí v bankovním sektoru, ale mimo ČNB. Prezident hodlá jezdit o prázdninách po konferencích. Odpočívat bude na zámku v Lánech, na chalupě v jižních Čechách a v Krkonoších.

Prezident nenavrhuje velvyslance, nemá to v popisu práce, uvedl Klaus. „Hra o tom, že já jsem navrhoval nějaké velvyslance, je úplně dětinská,“ zdůraznil. Ministr zahraničí Jan Kohout podle Respektu chtěl, aby vláda v pondělí o návrhu jednala, třebaže ministerstvo zahraničí uvádělo, že o českých velvyslancích bude rozhodovat až nová vláda. Premiér Jan Fischer odmítl dokument zařadit na pořad jednání. Tlustého nominace na místo velvyslance v Kazachstánu prý vadila stranám budoucí možné koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Respekt napsal, že Tlustého zařadil na seznam Kohout na Klausovu žádost a s nominací šel na jednání vlády. „Materiál ale nebyl zařazen na program, a tím to končí. Nenašel by patřičnou podporu mezi ministry a je to rozhodnutí, které po zralé úvaze přísluší nové vládě,“ řekl tehdy týdeníku premiér Jan Fischer. Strany, které zřejmě utvoří vládu, minulý týden Fischerův kabinet vyzvaly, aby již nerozhodoval o žádných změnách mimo jiné právě na velvyslaneckých pozicích. 

Prezident Václav Klaus doplní bankovní radu České národní banky o nového člena zřejmě v první polovině příštího týdne. Budoucí člen, jehož jméno neuvedl, působí v bankovním sektoru, ale mimo ČNB, naznačil dnes Klaus v diskusním pořadu Partie televize Prima. Nováček má nahradit odcházejícího guvernéra Zdeňka Tůmu. „Jestli všechno poběží dobře, tak v první půlce příštího týdne by mohlo dojít k dalšímu jmenování,“ uvedl Klaus. Dodal, že bude obsazovat dva posty, vedle nového člena sedmičlenné bankovní rady rovněž jmenuje nového viceguvernéra místo Miroslava Singera.

Prezident Václav Klaus bude jezdit o prázdninách po konferencích. Není prý dovolenkový typ a odpočívat bude na zámku v Lánech, na chalupě v jižních Čechách a v Krkonoších. Klaus to řekl v dnešní Partii televize Prima. „Těším se na dvoudenní konferenci na Lago Maggiore, dvoudenní konferenci v Sieně, srpnovou konferenci v rakouském Albachu v krásném alpském prostředí,“ uvedl Klaus.

Prezident Václav Klaus jmenoval Miroslava Singera guvernérem České národní banky
Zdroj: ČTK
Autor: ČT24