Kvůli propadu Blanky se možná změní zákon, posílit by měl báňský úřad

Praha - Kvůli propadu tunelu Blanka by bylo vhodné změnit zákon. Shodli se na tom hosté Otázek Václava Moravce, podle nichž je chybou, že báňský úřad nemá právo mluvit do projektové dokumentace. Předseda hospodářského výboru sněmovny Milan Urban (ČSSD) prohlásil, že se bude výbor na svém zasedání situací okolo tunelu zabývat a měl by zajistit, aby mohl báňský úřad v klidu pracovat a jeho posudek nebyl nikým ovliňován.

Předseda Českého báňského úřadu Dušan Havel upozornil, že jeho úřad nemůže nařídit přepracování projektové dokumentace, i kdyby v ní našel chyby. To byl údajně případ, kdy se tunel Blanka propadl ve Stromovce. Úřad prý sice vydal rozhodnutí k přepracování, ale zanedlohou se země propadla, podle Havla je to jasný důkaz, že nebylo rozhodnutí úřadu respektováno. Tuto pravomoc má teď stavební úřad, jenomže ten zase podle Havla nemá dostatečné zkušenosti. „Pokud by se podařilo kompetenci převést na báňskou správu, tak by byla celá záležitost jednoznačně lepší,“ dodal Havel. 

Pražská zastupitelka za zelené Petra Kolínská zase kritizovala, že projekt posuzoval sám investor – zadával ho totiž magistrát a schvaloval ho stavební úřad magistrátu: „Odpůrci stavby na to upozorňovali. Žádali, aby povolení vydával jiný úřad,“ uvedl Kolínská.   

2 minuty
Reportáž Barbory Straňákové
Zdroj: ČT24

Bagrista, kterého v noci na úterý uvěznil zával v tunelu Blanka, dnes skončil na jednotce intenzivní péče příbramské nemocnice. Prý se u něj objevilo podezření na embolii, muž si stěžoval na dušnost a bušení srdce. Dělník neměl po vyproštění ze závalu žádná viditelná poranění a sám údajně říkal, že je v pořádku. Po lékařském ošetření byl proto propuštěn do domácího léčení.

Vyšetřování bude trvat měsíce

Vyšetřování propadu v tunelu Blanka může podle Dušana Havla trvat dva až tři měsíce. Báňský úřad si určitě nechá vypracovat znalecký posudek a bude také nutné ohledat místo propadu. Navíc probíhá výslech svědků a zajišťování důkazů, některé ovšem zůstanou navždy pohřbeny pod nánosem zeminy.

Do skončení vyšetřování pravděpodobně báňský úřad neposkytne pražskému magistrátu stavební deníky ani jinou dokumentaci a vyšetřování by rád vedl sám. „Jediné, co opravdu potřebujeme, jestli nám chce někdo pomoct, nechat nás v klidu pracovat, nevytvářet různé skupiny, nedělat audity, nevytvářet zprávy, které nám zametají stopy,“ vyzval Havel.

Zatím není jasné, zda vyšetřování zbrzdí výstavbu celého tunelu. Podle mluvčího společnosti Metrostav Františka Poláka je nejprve nutné vědět, jak se bude v místě propadu postupovat, teprve poté lze říci, zda bude možné dodržet termín.

Vedení Prahy v pátek projednalo zprávu Metrostavu o propadu tunelu, považuje ji však za nedostatečnou a s novou verzí se chce seznámit v úterý. Magistrát má navíc podle primátora Pavla Béma analýzy, ze kterých vyplývá, že může po propadu Blanky vypovědět s Metrostavem smlouvu. „Hlavní město Praha nehodlá vést žádná vyšetřování, chceme nicméně kvalifikované informace. Nejsme připraveni poslouchat, že i za třetí propad Blanky může zemská gravitace. Informace, které žádáme, dostaneme. V opačném případě jsme připraveni vypovědět smlouvu,“ uvedl v tiskovém prohlášení pražský primátor Pavel Bém (ODS).

Tunelový komplex Blanka, který se začal stavět v roce 2007, má být součástí severozápadní části městského okruhu. Stavební práce na tunelovém komplexu vyjdou Prahu na 21,2 miliardy korun, technologie budou stát dalších 4,5 miliardy korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 5 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 5 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 6 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 9 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 10 hhodinami
Načítání...