Josef Mašín pro ČT: Naše neúčast na pohřbu Paumera má lidem něco naznačit

Sacramento/Praha – V České republice prý stále nepanují poměry, do kterých se v současnosti nejdiskutovanější bratrská dvojice toužila po odchodu do zahraničí vrátit. Rozhodnutí nepřijet na pohřeb svého kamaráda a kolegy z odbojové skupiny Milana Paumera by proto mělo občanům ČR připomenout, že v zemi „není všechno, jak má být,“ řekl v ranním vysílání ČT24 telefonicky Josef Mašín. Spolu s bratrem Ctiradem a dalšími členy skupiny se v 50. letech po několika sabotážních akcích rozhodli opustit Československo a uniknout na Západ s pomocí několika incidentů, které si vyžádaly smrt celkem 6 osob. Potomci legionáře Josefa Mašína se inspirovali válečnými činy svého otce a rozhodli se také bojovat proti tehdejšímu totalitnímu režimu. Slíbili si vrátit se do země osvobozené od komunismu a na tuto podmínku podle Josefa Mašína ml. stále čekají.

Skupina bratří Mašínů rozděluje českou společnost na dva tábory. Pro jedny jsou příkladem odvážného protestu proti režimní moci, druzí v nich vidí bezpáteřní vrahy či teroristy. Osud mužů podobný hollywoodským akčním scénářům byl probírán i v roce 2008, kdy Josef Mašín a Milan Paumer převzali plaketu tehdejšího premiéra Topolánka – a znovu v souvislosti s odchodem Paumera. Postoj Mašína k návratu do České republiky je však stále stejný, nezměnila ho ani smrt někdejšího kolegy. „Když jsme opustili Československo, toužili jsme vrátit se do země osvobozené od komunismu. Takový stát tam ještě nemáme. Komunistická strana existuje - a co víc, je zastoupena v Parlamentu,“ řekl ve Studiu 6.

Josef Mašín:

„Milan Paumer byl náš velice dobrý kamarád, znali jsme ho přes sedmdesát let a skoro každý den jsem si s ním telefonoval. Milan v Čechách vykonával dobrou osvětovou práci a pokračoval v boji proti komunistům takovým způsobem, jak uměl.“

3 minuty
Rozhovor s Josefem Mašínem
Zdroj: ČT24


A co vlastně víme o skupině bratří Mašínů

Členové skupiny se pro odchod z tehdejšího Československa rozhodli po několika zatčeních a propuštění Ctirada Mašína z uranových dolů v Jáchymově. V roce 1953 překročili hranici s NDR a v řadě incidentů zastřelili několik policistů. Mašínům a Paumerovi se podařilo probít do západního Německa. Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák byli zatčeni a popraveni.

Jejich skupina měla celkem 10 členů a v počátcích prováděla převážně sabotážní činnost s cílem působit na morálku režimních představitelů i tehdejší společnosti. Potřebovali v utajení získávat zbraně a peníze, při přepadnutí policejních stanic či pokladny proto byli nuceni sáhnout ke kroku, za který dodnes nesou nálepku kontroverzních osob. Při útěku přes NDR navíc zastřelili tři příslušníky tamějších policejních složek. Na území východního Německa byla skupina Mašínů odhalena a pronásledována i vojskem. Celkem bylo proti pěti odbojářům mobilizováno 20 000 příslušníků Volkspolizei a armády. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 1 hhodinou

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 2 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 6 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 7 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 9 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 10 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 10 hhodinami
Načítání...