Kvůli úsporám na vnitru hrozí rušení policejních oddělení v některých městech

Praha – Kvůli úsporám v rozpočtu ministerstva vnitra hrozí uzavření některých obvodních oddělení policie. Třeba v Královéhradeckém kraji už o tom starosty informoval tamní policejní ředitel Petr Přibyl. Šance na záchranu oddělení ještě existuje, obce by ale na provoz policejních služeben musely přispívat, což se některým starostům nelíbí. I obce se totiž potýkají s nedostatkem peněz.

V Královéhradeckém kraji hrozí uzavření obvodních oddělení třeba v Hronově, Červeném Kostelci nebo Polici nad Metují. To jsou všechno města do deseti tisíc obyvatel, kde na pořádek léta dohlíželi policisté z místních oddělení. Starostové z tohoto plánu pochopitelně nadšení nejsou: „Pan ředitel policie nám řekl, že není naprosto schopný ufinancovat všechna obvodní oddělení. Všichni jsme z toho velmi zdrceni,“ uvedla třeba starostka Hronova Hana Nedvědová. Starosta Červeného Kostelce Petr Mědílek se zase obává možného nárůstu kriminality. 

Podle Hany Nedvědové policie navrhuje, aby město hradilo náklady spojené s objektem policejní služebny, jako jsou platby za vodu, plyn nebo elektřinu. Pak by bylo možné policii ve městě zachovat. „Dlouhodobě si to nedovedu představit a ani nechci, protože si myslím, že městské rozpočty nejsou od toho, aby financovaly stát,“ zlobí se starostka Police nad Metují Ida Seidlmanová. 

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Policie sice potvrzuje, že se určitě změny chystají, podrobnosti ale ještě sdělit nechce. „Policie jedná o několika variantách řešení, ale vzhledem k tomu, že jednání stále probíhají, tak konečná varianta stanovená nebyla,“ vysvětluje policejní mluvčí Královéhradeckého kraje pro Náchodsko Eva Prachařová. Z jednání starostů na krajském ředitelství navíc vyplynulo, že se na podobné změny budou muset zřejmě připravit i další města.