PTP měly vyřešit problém s „politicky nespolehlivými“ branci

Praha - Život v Pomocných technických praporech (PTP) československé armády, kterými komunistický režim začátkem 50. let vyřešil svůj problém s „politicky nespolehlivými“ branci, měl opravdu jen málo společného s tím, co popsal spisovatel Miloslav Švandrlík v Černých baronech. Jednotky, do kterých se dostávali kněží či synové „kulaků“, byly určeny na ty nejtěžší práce, v dolech nebo na stavbách. Oficiálně byly jednotky PTP, jejichž vojáci nosili černé výložky, založeny 1. září 1950. Už krátce po komunistickém puči vytvořilo vedení armády u několika ženijních pluků speciální silniční prapory, do kterých bylo zařazeno téměř 2 000 branců údajně nebezpečných novému režimu.

Na Kladensku a Ostravsku byly zřízeny Vojenské báňské oddíly. Příslušníci těchto jednotek necvičili se zbraní v ruce, pouze rubali uhlí, pracovali na různých terénních úpravách a stavěli vojenské objekty.

Na jaře 1950, po nástupu Gottwaldova zetě Alexeje Čepičky do čela ministerstva obrany, nabraly události rychlý spád. Po vzoru Rudé armády zřídil Čepička PTP. Podobné oddíly byly také v dalších zemích sovětského bloku. Navázal tak na svou kariéru ministra spravedlnosti, kdy se podílel na zřízení táborů nucených prací.

Odhady, kolik lidí útvary PTP během čtyř let prošlo, se liší. Podle starších čísel Vojenského historického ústavu to mělo být asi 30 tisíc mužů, výjimkou ale není ani odhad 60 tisíc branců v PTP.

Silnice, železnice, letiště, domy a doly

Práci u technických praporů zaplatily svými životy stovky mužů, další tisíce utrpěly zranění, řadu z nich pronásledovaly těžké zdravotní potíže celý zbytek života. Před osmi lety jim vláda přiznala finanční kompenzaci, která nyní patří i vdovám po bývalých „pétépácích“.

Služba v PTP spočívala v tvrdé a namáhavé fyzické práci, obvykle na stavbách silnic, železnic, letišť a domů. Památníkem jejich práce může být například Ústřední vojenská nemocnice v pražských Střešovicích či nedaleké sídliště Petřiny. Velká část „pétépáků“ prožila svou vojnu v dolech.

Politicky závadné osoby a osoby štítící se práce

Postupem času byli mezi politicky nespolehlivé odvedence zařazováni i lidé s kriminální minulostí a také mladí muži, kteří nemohli absolvovat normální vojnu ze zdravotních důvodů.

Na podzim 1951 navíc vládnoucí moc vytvořila novou metodu, jak se pomocí armády zbavit i starších, politicky nespolehlivých osob. Byl jí rozkaz ministra Čepičky, který nařídil povolání „politicky závadných osob a osob štítících se práce“ ve věku 17 až 60 let na výjimečné cvičení, které se mělo konat „na dobu potřeby“. Tuto dobu mohla vojenská správa libovolně prodlužovat.

Mnozí z těch, kteří nastoupili k PTP na základní službu, tak byli donuceni zůstat na vojně i po jejím skončení a podílet se dál svou prací na budování socialismu. Nezřídka tak branci zůstali ve službě místo obvyklých dvou let tři i více roků.

Roku 1954 je nahradily Technické prapory

Pomocné technické prapory existovaly až do května 1954, kdy je nahradily jednotky nazvané pouze Technické prapory (TP). Ty původně vznikly už v květnu 1951 a byly určeny pro politicky spolehlivé brance s horším zdravím. Do TP tak byly po zrušení PTP zařazovány „nebezpečné živly“, ale také branci, kteří nemohli být kvůli zdraví odvedeni k bojovým útvarům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Lidé zdolávají kilometry i emoce. Zájem o poutní turistiku roste

Segment poutní turistiky vykazuje dynamický růst popularity. Zahrnuje třeba pěší výpravy na několik dní, na kterých lidé zdolávají nejen kilometry, ale často i své emoce. O čtvrtinu se meziročně zvedl zájem o Stezku Českem, o desetinu více výletníků přibylo i na trase Blaník–Říp. Letos se také nově otevřela poutní Stezka svaté Ludmily, kde ovšem na všech úsecích není dostatečná infrastruktura. Podpořit se ji pilotně nejprve zde a následně i na dalších trasách aktuálně zavázali zástupci spolků a ministerstev. Šéf resortu zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) sdělil, že bude chtít, aby se Lesy ČR soustředily právě i na budování přístřešků a útulen na těchto poutních trasách.
před 1 mminutou

Hydrologové čekají v Beskydech a Jeseníkách silné deště

Řeky odvodňující Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty a Jeseníky se nejvíc zvednou v noci a ve středu, v povodí Olše mohou překročit 3. stupeň, uvedl Český hydrometeorologický ústav. V oblastech ohrožených silnými dešti jsou nahlášeny dětské tábory. Moravskoslezská města se chystají na extrémní srážky.
09:29Aktualizovánopřed 38 mminutami

V okolí Náchoda kolabovala doprava

Ve dvacetitisícovém Náchodě v úterý druhým dnem pokračuje oprava klíčové okružní křižovatky Slávie, která je součástí hlavního průtahu městem. Ve směru od polských hranic i od Hradce Králové se tvořily kolony. Mezi druhou a třetí hodinou odpoledne pak stavbaři křižovatku plánovaně otevřeli naplno, což mělo podle radnice situaci zlepšit.
10:43Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vyšla zpráva o stavu právního státu v zemích EU

Česko v uplynulém roce dosáhlo určitého pokroku v odměňování soudců a státních zástupců. Dílčí úspěchy byly zaznamenány i ve snahách o zkrácení délky řízení. V každoroční zprávě o stavu právního státu v členských zemích Evropské unie to v úterý uvedla Evropská komise. I přes pokrok v některých oblastech zůstávají ale podle EK v tuzemsku nedostatky týkající se vyšetřování korupce na vysoké úrovni a rovněž transparentnosti vlastnictví médií. Komise vidí problémy i v sousedním Maďarsku a na Slovensku.
17:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Mapa ukazuje, kolik do brzkého úterního odpoledne napršelo

Meteorologové vydali výstrahu před silnými srážkami. Varovali také, že hlavně na severovýchodě republiky mohou následně stoupat hladiny řek a potoků. ČT24 připravila interaktivní mapu srážek. Po 14:15 přestala být k dispozici volně dostupná aktuální data, z nichž mapa čerpala. Mapa tak ukazuje stav právě k úterním 14:15.
14:53Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rada EU aktivovala výjimku z rozpočtových pravidel kvůli obraně

Rada Evropské unie aktivovala takzvanou národní výjimku z Paktu stability a růstu kvůli zvýšení výdajů na obranu pro patnáct zemí, včetně České republiky. Rada, která zastupuje členské státy, o tom v úterý informovala v tiskové zprávě po zasedání ministrů financí a hospodářství sedmadvacítky.
před 4 hhodinami

Decroix s Pavlem diskutovala o dětském certifikátu a další legislativě

Prezident Petr Pavel jednal s ministryní spravedlnosti Evou Decroix (ODS) o aktuálně projednávaných zákonech včetně novely trestního zákoníku, kterou schválil Senát. Součástí dané legislativy je i zavedení takzvaného dětského certifikátu, který bude registrovat sexuální zločince, aby jim zabránil v práci s dětmi. Decroix dodala, že ve středu představí jméno auditora k objasnění postupů v bitcoinové kauze.
15:25Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zdechovský a Dostál se přeli o kauze textových zpráv Von der Leyenové

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová čelí návrhu na vyslovení nedůvěry. Důvodem je nezveřejněná SMS komunikace s šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Návrh, o kterém se má hlasovat ve čtvrtek 10. července, přichází v době, kdy Komise jedná se Spojenými státy o clech. Otázka důvěry se stala tématem ostré výměny mezi dvěma českými europoslanci – Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) a Ondřejem Dostálem (Stačilo!) v pořadu Události, komentáře, moderovaném Martinem Řezníčkem.
před 5 hhodinami
Načítání...