Bývalý ředitel liberecké policie stojí před soudem

Liberec – V Liberci dnes začal soud s bývalým ředitelem liberecké policie Miroslavem Dvořákem a dalšími třemi vysokými policejními důstojníky. Za přijímání úplatků, zneužití pravomoci veřejného činitele, podvod a zkreslování údajů o hospodaření si může Dvořák vyslechnout až osmiletý trest vězení, jeho kolegům za zneužití pravomoci hrozí tři roky. V kauze jsou obviněni i dva civilisté mimo policii.

Podle žaloby měl Dvořák několikrát žádat i přijmout úplatek mimo jiné v souvislosti s projektem na umisťování radarů pro měření rychlosti. „Požadoval po této společnosti úplatek ve výši 250 000 korun za to, že svým vlivem umožní pokračování tohoto projektu,“ dodal státní zástupce Adam Bašný.

Vedle toho měl zneužít pravomoci veřejného činitele a porušil služební povinnosti, když nařídil vedoucímu dopravní policie Miroslavu Valáškovi, aby se postaral o smazání přestupku, kterého se dopustil náměstek libereckého hejtmana Martin Sepp (ČSSD). Záznam o překročení rychlosti o 49 kilometrů v hodině policie odložila. Také na žádost tehdejšího poslance, nyní europoslance Roberta Duška (ČSSD) nechal prověřit trestní stíhání Martina Seppa. Ve věci se angažoval šéf kriminálky Miroslav Kučera a jeho podřízený kriminalista Josef Šůma.

Video Reportáže Lucie Pokorné a Zuzany Tvarůžkové
video

Reportáže Lucie Pokorné a Zuzany Tvarůžkové

Dvořák podle obžaloby mimo jiné nařídil kriminalistům prověření majitelů dvou telefonních čísel pro českolipského podnikatele Tomislava Procházku. „Oficiálně je policie prověřovala kvůli podezření z trestného činu krádeží,“ řekl státní zástupce Adam Bašný. Dvořák také podle žaloby využíval služební vozy pro soukromé potřeby, měl jimi přepravovat stavební materiál a pivo. Pracovníky údržby z ekonomického odboru policie zas údajně využil při stavebních pracích na svém domě a v rekreačním středisku policie ve Starých Splavech.

Dvořák: Obvinění jsou vykonstruovaná

Dvořák dnes obvinění odmítl a označil je za nepravdu. „Nikomu jsem nic nenařizoval,“ tvrdil bývalý policejní ředitel. Upozornil, že jeden z telefonátů, na jehož základě je obžalován, se podle výpisu z jeho telefonu neuskutečnil. „Podle úředně ověřeného výpisu ten telefonát vůbec neexistuje,“ mával dokumenty Dvořák.

Bývalý policista také popírá, že by zneužil svého postavení a vyhledával informace v policejních záznamech. Podle svých slov nic lustrovat nemohl, protože to neumí. Dvořák také tvrdí, že odposlechy jeho telefonů a sledování kanceláře na policejním ředitelství byly nezákonné. Připomněl, že podal řadu trestních oznámení, mimo jiné i kvůli postupu policejní inspekce.

Považuje se za oběť policejní provokace a všech sedm obvinění označuje za vykonstruované. „Tady měli být úplně jiní lidé. Zlikvidovali mě ti, které jsem kritizoval v souvislosti s mistrovstvím světa v lyžování a v souvislosti s výstavbou policie v Liberci.“


Miroslav Dvořák pracoval od 1. prosince 2003 do konce roku 2008 jako ředitel policie na Liberecku. Potom se stal vedoucím odboru vnější služby. Policejní inspekce ho zatkla loni v únoru přímo v budově okresního ředitelství. Zároveň zatkla i vedoucího dopravní policie na Liberecku Miroslava Valáška a Miroslava Kučeru z liberecké kriminální policie. Později byl zatčen ještě další kriminalista Josef Šůma, pak byli obviněni i českolipský podnikatel Miroslav Roháček a účetní Lucie Dvořáková.

Policie na vahách spravedlnosti:

0V roce 1998 skončil ve vazbě vysoký policejní důstojník a expert na hospodářskou kriminalitu Jan Mareš za to, že tehdejšímu předsedovi představenstva společnosti Skloexport slíbil beztrestnost za úplatek čtvrt milionu korun. U obvodního soudu dostal Mareš trest odnětí svobody 4,5 roku, odvolací soud jej snížil na tři roky. Z vězení policistu podmínečně dostala prezidentská milost.

V roce 1999 zamířil před soud vedoucí útvaru ruskojazyčných mafií Zdeněk Macháček. Se svými kolegy musel vysvětlovat, proč vydírali celníka informacemi z tajných spisů, tak jak tvrdila obžaloba. Krajský soud ale nakonec celou obžalobu zamítl. Případ se navíc ocitl v podezření, že byl pomstou ruské mafie za legendární zásah v pražské restauraci u Holubů v roce 1995, kterému Macháček velel.

0První policejní trest za korupci v podobě tří let vězení dostal v roce 2005 policista Michal Vrána. Letos byl v případě vynášení informací na osm měsíců nepravomocně odsouzen i Jiří Vacek z Prahy. Policista měl dopravit médiím odposlechy Miroslava Šloufa, které popisovaly éru premiéra Zemana a kontakty jeho poradce s podnikatelem Františkem Mrázkem.

Jeden z největších případů posledních let s policistou v hlavní roli se zrodil v Brně na cizinecké policii, když Zdeněk Dulínek opakovaně žádal po cizincích deseti tisíce korun za prodloužení pobytu. Na případ upozornili Reportéři České televize a dotyčný policista letos v září dostal za korupci dvouletý trest.