Brusel žene Česko k soudu kvůli nákupu vojenských letadel CASA

Brusel - Evropská komise žene Českou republiku k evropskému soudu kvůli výběru vojenských transportních letadel CASA. Praha podle jejího dnešního prohlášení nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek. Podle komise Česko mělo letadla vybrat na základě celoevropského tendru, ale místo toho o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodlo bez výběrového řízení. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) o žalobě ví, ministerstvo se k ní ale vyjádří, až ji obdrží a prostuduje.

Premiér Petr Nečas v Bruselu v reakci na dotaz, zda Česku nehrozí kvůli žalobě od Bruselu to, že by musela letadla vrátit, nejprve v žertu podotkl: „Je otázka, jestli by to pro armádu nebylo dobře.“ Vzápětí už vážně dodal, že Praha nejprve musí počkat, až rozhodnutí dostane. „Což bude trvat možná až dva měsíce. Teprve poté samozřejmě zaujmeme k tomu stanovisko, ale pozice ministerstva obrany je taková, že jsme příslušným a správným způsobem využili výjimek z příslušné evropské směrnice,“ dodal. „Platí stanovisko, které odeslala ještě vláda Jana Fischera. Dál to zatím nebudu komentovat, protože stanovisko ze středy ještě nemáme k dispozici,“ řekl Vondra. Fischerova vláda se za nákup transportních letadel postavila. „Já si myslím, že teď na tom rozhodně nemáme co měnit,“ dodal Vondra.

Česku může hrozit pokuta

Podle Bruselu Česko svým postupem pravděpodobně plýtvalo penězi daňových poplatníků. Pokud by Soudní dvůr EU v Lucemburku uznal výtky komise za oprávněné, pak by Česku hrozila finanční pokuta. „Evropská komise je znepokojena tím, že Česká republika porušila předpisy EU o zadávání veřejných zakázek, když veřejnou zakázku na čtyři vojenská dopravní letadla neotevřela konkurenci v rámci celé EU,“ píše se v prohlášení komise, která v EU dohlíží na dodržování volné hospodářské soutěže a dalších pravidel. Podle Vondry jde o otázku legitimity výběru a právní otázku.

0Pořízení čtyř transportních letadel CASA C-295M vyráběných konsorciem EADS loni schválila bývalá vláda Mirka Topolánka. Obchod byl terčem kritiky od samého začátku. Napadl jej mimo jiné italský výrobce transportních letounů Spartan, který o zakázku rovněž usiloval, ale česká vláda se nakonec rozhodla, že výběrové řízení nevypíše. Český antimonopolní úřad navíc nyní zkoumá smlouvy o servisu letounů CASA, který opět bez výběrového řízení připadl společnosti Omnipol.

Důvod, proč komise věc předává soudu, spočívá v tom, že Česko do Bruselu neposlalo v požadované lhůtě uspokojivou odpověď. Komise zdůraznila, že podle unijních předpisů musí být zaručeno co nejúčinnější využívání veřejných peněz i spravedlivý přístup k veřejným zakázkám.

Konkrétní výtka Praze se týká toho, že podle unijních norem musí být veřejné zakázky převyšující určitou hodnotu zadávány v řízení v celé EU. Existují výjimky, avšak pouze v případech, kdy by veřejné nabídkové řízení ohrozilo základní bezpečnostní zájmy státu. Češi se domnívali, že vzhledem k tomu, že letouny měly být pro vojenské mise, tedy pro ochranu zájmů ČR, nebylo veřejné řízení nutné. „Členský stát se však nemůže od standardních předpisů o zadávání veřejných zakázek automaticky odchýlit jen proto, že nakupuje vojenské zařízení. Musel by prokázat, že jeho základní bezpečnostní zájmy ohrožuje samo nabídkové řízení,“ vysvětlila svůj postoj komise.

Taktický letoun CASA C-295M bude nově sloužit české armádě.
Zdroj: ČTK
Autor: René Volfík