Dobeš: České školství je nemocné, státní maturity jsou nutností

Praha - Celkem 33 procent středoškoláků neprošlo generální zkouškou státních maturit. Lehčí zkoušku z matematiky neudělalo dokonce 48 procent studentů. Ti si v některých případech volili nevhodnou kombinaci předmětů. Generálka také ukázala výrazné rozdíly v úspěšnosti mezi veřejnými a soukromými školami. Výsledek překvapil i ministra školství Josefa Dobeše. Nastavenou laťku úspěšnosti ale měnit nehodlá, jak dnes řekl v pořadu Otázky Václava Moravce. U skutečné maturity budou podle ministra studenti úspěšnější, protože se lépe připraví. Neúspěšných studentů by podle něj nemělo být více než 20 procent.

Kvůli spuštění projektu státních maturit již studenti několikrát vyšli do ulic. Nebylo jim to ale nic platné. Nečasová vláda před více než dvěma měsíci rozhodla, že se spuštění projektu dál odkládat nebude. Cílem státních maturit je zajistit kvalitní úroveň středoškolského vzdělání. Hrozí ale, že ostrou verzi neudělá 15 až 20 procent studentů. „Ke generálce přistupovali studenti s lehkostí, neměli takovou motivaci a hlavně jim chyběl poslední ročník,“ řekl Dobeš. Celkem 600 lidí nechalo test nevyplněný a zkoušku bojkotovalo.

Výsledek generální zkoušky je ale zřejmý: jednodušší část neudělalo celkem 33 procent studentů, zkoušku z českého jazyka 22 procent, z anglického jazyka 34 procent, lehčí matematiku 48 procent a německý jazyk 40 procent. „Laťka nastavená před generální zkouškou zůstane i pro ostrou verzi,“ prohlásil Dobeš. Podle Michaely Šojdrové ale není jisté, zda byla laťka nastavena adekvátně. „Výsledek stojí za analýzu. Nejde jen o laťku, ale i o určité zjednodušení maturit,“ podotkla šéfka KDU-ČSL.

2 minuty
Reportáž Lukáše Dolanského
Zdroj: ČT24

Michaela Šojdrová, úřadující šéfka lidovců:

„Výsledky potvrdily, že státní maturita je potřebná. Takto vysoká neúspěšnost něco říká o kvalitě výstupů, které si studenti středních škol po dokončení studia odnášejí.“


Těžší část maturity si zvolilo pouze 25 procent studentů. „Výsledky jsou zde zhruba o pět procent horší, 38 procent středoškoláků tedy neprošlo,“ řekl Dobeš. Těžší maturity si vybírali převážně studenti gymnázií. Problém nastával u netechnických středních odborných škol a netechnických učilišť s maturitou, kde středoškoláci kombinovali matematiku s němčinou. „Tato kombinace je výrazně neúspěšná,“ upozornil ministr školství. Podle Alfréda Dytrta, místopředsedy Asociace ředitelů gymnázií, je výsledek generální zkoušky pro školy dobrou zpětnou vazbou, jak si vyhodnotit pozici v celém školském systému.

Josef Dobeš, ministr školství:

„Gymnázia byla výrazně úspěšnější než střední odborné školy a učiliště s maturitou. Veřejné školy byly o něco lepší než církevní školy. V soukromých školách je ale o 100 procent více neúspěšných dětí.“


Podle Dobeše je české školství doslova nemocné. Úroveň vzdělávání stále klesá. A to hlavně podle mezinárodních průzkumů. „Ze sedmého místa jsme mezi zeměmi OECD klesli na čtyřiadvacáté,“ upozornil ministr. „Blížíme se ke Gruzii a Rumunsku,“ dodal.

První studenti budou příští rok maturovat v režimu státních maturit povinně z českého jazyka a volitelně z cizího jazyka či matematiky. Další předměty se mají podle současného plánu přičlenit následující rok. Dobeš však bude usilovat o to, aby se systém státních maturit jen pro dva základní předměty u každého studenta zafixoval a fungoval několik let beze změny.

O státních maturitách se začalo mluvit už v 90. letech. Čtrnáct let práce na nich stálo 340 milionů korun, do konce roku 2012 to bude 725 milionů. Vystřídalo se na nich sedm ministrů školství, dostaly se i do programů stran jako součást předvolebního boje. Kvůli nespokojenosti studentů i učitelů a celkové nepřipravenosti byly však už dvakrát odloženy - jednou v roce 2007, podruhé v roce 2009.

Poprvé byly jednotné maturity ustaveny zákonem 24. září 2004 a měly začít ve školním roce 2007/2008. V červnu 2008 ale Parlament schválil novou koncepci maturit, zasadil se o to tehdy nově jmenovaný ministr Ondřej Liška. Definitivně spuštění státních maturit od příštího jara schválila vláda 19. 8. 2010.

Michaela Šojdrová
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

MotoGP vrcholí, příjezd fanoušků se obešel bez vážnějších komplikací

Fanoušci motorek proudili na hlavní den závodů MotoGP v Brně od časných ranních hodin, chtěli si zabrat nejlepší místa kolem Masarykova okruhu. Jejich příjezd proběhl bez vážnějších problémů. Dopravní situaci podle policie může zkomplikovat až odpolední rozjezd fanoušků.
09:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vrací se tropy, na Moravě vydrží i v pondělí

Teploty na řadě míst republiky v neděli vystoupají přes tropickou třicítku. V pondělí vydrží vedra ve východních Čechách a na Moravě a ve Slezsku, kde mohou meteorologové naměřit až 34 stupňů Celsia. Na západě Čech po přechodu studené fronty ale nejvyšší teploty po víkendu spadnou k 18 stupňům. Pršet má postupně skoro na celém území.
před 2 hhodinami

Před cestou do exotiky se stále více lidí nechává očkovat

Mezi cestovateli roste zájem o vakcíny proti horečce dengue, břišnímu tyfu či hepatitidě A. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a z informací od očkovacích center Fakultních nemocnic Bulovka a Motol.
před 5 hhodinami

Mamograf je terčem dezinformátorů. Odborníci bludy vyvracejí

Klíčovým nástrojem pro včasné odhalení rakoviny prsu je mamografické vyšetření. Přestože je podle odborníků bezpečné, opakovaně se stává terčem dezinformací na internetu. Například ve formě řetězových e-mailů. Odkládání preventivních prohlídek přitom může snížit šance na vyléčení.
před 6 hhodinami

Se zájmem o elektrokola přibývá půjčoven, nabíječek i úrazů

Obliba elektrokol a elektrokoloběžek roste. Lidé si je kupují nebo půjčují stále častěji a se zvýšeným zájmem přibývá i dobíjecích míst. Lepší kapacita baterií pak umožňuje bez nabití urazit až sto kilometrů a omezují se tak případy, kdy si cyklisté kvůli vybité baterii museli zavolat pomoc. Ta však často musí dorazit kvůli tomu, že uživatelé přecení své síly nebo neznají vlastnosti elektrokola a přijdou k úrazu.
před 6 hhodinami

Stát podpoří brigády v zemědělství

Stát chce podpořit pěstitele ovoce a zeleniny. Od příštího roku budou proto sezonní pracovníci odvádět méně na pojistném. To by mělo těmto zaměstnancům navýšit mzdy a pěstitele tak udělat konkurenceschopnějšími především vůči zahraničí. „Je to výrazně méně, než vidíme u kolegů v Polsku, Německu nebo Belgii, ale jsme rádi, že jsme se touto cestou vydali, abychom podmínky srovnali, když jsme na jednotném trhu Evropské unie“ uvedl předseda Ovocnářské unie a viceprezident Agrární komory Martin Ludvík.
před 7 hhodinami

Tuzemské zdravotnictví opět míří do deficitu, politici hledají lepší cestu

Třetí rok po sobě míří tuzemské zdravotnictví do deficitu, péče o pacienty letos vyjde na víc než pět set miliard korun. Zhruba deset miliard pojišťovny pokryjí z rezerv. Kvůli stárnoucí populaci hrozí růst schodku. Pojišťovny se shodují, že je třeba hledat úspory uvnitř systému. Například zamezit opakovaným vyšetřením, s čímž má pomoct systém e-žádanek. Výhledově bude potřeba zajistit i další příjmy. Ministerstvo teď připravuje úhradovou vyhlášku na příští rok.
před 8 hhodinami

Zkušené italské letectvo se ukáže na Dnech NATO v Ostravě

Itálie bude zvláštní partnerskou zemí na Dnech NATO v Ostravě v druhé polovině září. Italské letectvo má asi pět stovek letadel a vrtulníků a podílí se na protivzdušné obraně, kybernetické bezpečnosti a vesmírném programu Severoatlantické aliance. S českými protějšky by se piloti mohli podělit třeba o zkušenosti se stíhačkami F-35.
před 17 hhodinami
Načítání...