Statistický úřad zveřejnil formuláře pro sčítání obyvatel

České Budějovice - Zástupci Českého statistického úřadu poprvé na veřejnosti ukázali formuláře pro sčítání lidu, domů a bytů. To se uskuteční v březnu příštího roku, kdy se poprvé budou sčítat všechny země Evropské unie. Statistici se už neptají na vybavenost domácností, novinkou je naopak dotaz na přístup k internetu či registrované partnerství. U této kolonky museli komisaři doplnit, že jde o osoby stejného pohlaví, protože někteří starší občané nevěděli, co pojem znamená. Sčítání lidu se vrací po deseti letech. Formuláře jsou k nahlédnutí zde.

Podle místopředsedy statistického úřadu Stanislava Drápala by vyplnění formuláře nemělo představovat pro nikoho žádný problém a mělo by být jednodušší než před deseti lety. „Věříme, že pro naprostou většinu lidí jsou vyplnitelné, a pokud to bude pouze osobní list, mělo by to trvat čtvrt hodiny, dvacet minut,“ řekl ČT. Každý občan obdrží příslušný formulář minimálně deset dní před sčítáním. To by se mělo uskutečnit z 25. na 26. března. Do domácností je doručí pracovníci České pošty nebo její brigádníci. Výjimkou jsou nemocnice nebo domovy důchodců, kde budou jako sčítací komisaři fungovat hlavně zaměstnanci.

Formulář lze vyplnit na internetu nebo poslat poštou

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Lidé si mohou vybrat, zda data vyplní na papírový formulář, či to provedou elektronickou cestou přes internet. „Každý občan bude mít na formuláři svůj PIN kód a díky němu se bude moci přihlásit do systému na internetu,“ uvedl Drápal. Více informací se objeví na portálu scitani.cz. Vyplněné papírové formuláře lidé po předchozí domluvě zase odevzdají pracovníkům České pošty.

Český statistický úřad bude chtít zjistit nejen stav lidí, ale také počet bytů a domů. V systému by se zároveň měly objevit údaje o počtu cizinců bez trvalého pobytu nebo bezdomovců. „Ale asi bude složitější zjišťovat všechny bezdomovce a získat od nich vyplněný dotazník,“ připustil Drápal.

Sčítání bude sbírat data pro sociální a demografické informace o společnosti. Nezjišťuje však například vybavenost domácnosti, její příjmy nebo výdaje. „Takovéhle dotazy spíš patřily do minulého režimu,“ dodal.

Sčítací bytový list
Zdroj: www.czso.cz
Autor: ČT24