Nový člen kolegia NKÚ Neuvirt složil ve sněmovně slib

Praha - Nový člen širšího vedení Nejvyššího kontrolního úřadu, tzv. kolegia, Petr Neuvirt dnes složil slib do rukou předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové. Po dvou letech je to první zvolený člen kolegia, který předtím nebyl poslancem. Členy kolegia volí sněmovna a před Neuvirtem vyslala od roku 2008 do NKÚ pouze poslance. Neuvirt je členem TOP 09.

Neuvirt dosud působil jako ředitel kontrolní sekce úřadu. V kontrole pracuje již od května 1992, kdy nastoupil na tehdejší ministerstvo státní kontroly. Působil ve funkci kontrolora na územním pracovišti v Berouně a vedoucího skupiny kontrolujících. Pracoval také jako koordinátor vnitřní kontroly NKÚ a podílel se na přípravě zákona o finanční kontrole. Od roku 2000 pracoval jako ředitel správní sekce a od roku 2006 jako ředitel kontrolní sekce.

Za svoji výhodu pokládá, že v kontrolní činnosti prošel všemi oblastmi, například kontrolou sociálních dávek, resortem obrany nebo investicemi. Je připraven se věnovat všem kontrolám, na kterých se dohodne s kolegy ve vedení úřadu a tomu, co bude vyžadovat plán kontrolní činnosti. „Předpokládám, že využiji svoji univerzálnost,“ řekl Neuvirt.

Na podzim 2008 zvolili poslanci do vedení úřadu jeho současného viceprezidenta Miloslava Kalu, který do té doby ve sněmovně zastupoval ČSSD. Poté poslanci zvolili své kolegy Rudolfa Kufu (ČSSD), Karla Sehoře, Pavla Hrnčíře a naposledy Daniela Reisiegela (všichni tři ODS). Prezident úřadu František Dohnal si již loni v listopadu postěžoval v Rádiu Česko, že pokud nenavrhne jména, která mu doporučí poslanecké kluby, pak mu jeho kandidáty sněmovna nezvolí.