Vedení ČSSD chce do Senátu Dienstbiera mladšího

Praha - Kandidátem ČSSD v doplňovacích senátních volbách na Kladensku by se měl stát podle stranického vedení Jiří Dienstbier mladší, syn zesnulého senátora Jiřího Dienstbiera. Předsednictvo sociální demokracie dnes doporučilo jeho nominaci středočeské krajské organizaci, která rozhodne příští čtvrtek.

Středočeští sociální demokraté budou vybírat v tajné volbě z pěti kandidátů. Vedle Dienstbiera to jsou Martin Houdek, Zdeněk Syblík, Kateřina Pancová a Ladislav Svoboda. Podle úřadujícího předsedy Bohuslava Sobotky i podle šéfa středočeské ČSSD Richarda Dolejše má Dienstbier šanci uspět a vrátit sociální demokracii nadpoloviční většinu hlasů v horní komoře. „Dienstbier je silný kandidát, zosobňuje hodnoty ČSSD a morální integritu,“ uvedl Sobotka. Podle Dolejše doporučilo předsednictvo člověka, který má největší šanci. „Doporučení jsem také podpořil,“ řekl Dolejš. Poznamenal ale, že volba bude tajná.

Podle Dienstbiera budou volby důležité. „Rádi bychom opět získali většinu v Senátu, kde bychom chtěli kultivovat českou politickou scénu, na rozdíl od sněmovny, kde koalice válcuje opozici,“ uvedl.

Kandidát ČSSD se utká s primátorem Kladna Danem Jiránkem z ODS a se starostou Kmetiněvsi Luďkem Kvapilem z TOP 09 a Starostové. Kandidáta oznámilo rovněž uskupení Lepší Kladno, a to stomatologa Karla Protivu. Za KSČM uvažuje o kandidatuře starosta Drnku Zdeněk Levý, do klání chce vstoupit i bývalý majitel kladenských oceláren Vladimír Stehlík.