Mladou dívku prodal do Rakouska, odpyká si 5 let

Olomouc - Za obchodování s lidmi si čtyřicetiletý Petr Štýbl odpyká ve vězení definitivně pět let. Verdikt brněnského krajského soudu dnes potvrdil Vrchní soud v Olomouci. Muž prodal k prostituci do Rakouska mladistvou sedmnáctiletou dívku. Seznámil se s ní v roce 2006 prostřednictvím internetových stránek Lide.cz, kam si podal inzerát, kde nabízel zajištění práce v klubech v Rakousku. Od počátku svou vinu popíral, jeho odvolání však soud zamítl.

„Odvolání obžalovaného jsme zamítli jako zcela nedůvodné. Vina byla spolehlivě prokázána, stejně tak bylo správně kvalifikováno, že se jedná o zločin obchodování s lidmi. Dívka, kterou sjednal k prostituci, byla ve věku mladistvé. Pětiletý trest ve věznici s ostrahou je na samé spodní hranici. Je zcela přiměřený a adekvátní,“ uvedl mluvčí soudu Petr Angyalossy.

Soudce Milan Kaderka:

„Je potřeba poukázat na kriminální kariéru obžalovaného, který byl již šestkrát trestán. Jde o recidivistu, který má sklony k páchání trestné činnosti.“

Video Telefonát Moniky Bezuchové
video

Telefonát Moniky Bezuchové

Obhájce Štýbla Miroslav Košťál dnes po soudu žádal, aby byl trest jeho klientovi mimořádně snížen. Muž se totiž odvolával na to, že se s dívkou původně bavil pouze o práci barmanky: „Při kontaktu s dívkou měl na mysli, že bude pracovat jako barmanka či servírka. Pokud by vycestovala do Rakouska, předpokládal, že bude vykonávat tyto činnosti.“ Soudci ale jeho verzi neuvěřili.

Štýbl u soudu poukazoval i na to, že musí živit své čtyři děti. „Podmínky pro mimořádné snížení trestní sazby zde nejsou. Obžalovaný stál před soudem již dříve, že neplatil výživné a o děti se nestaral. Své nezletilé děti vystavil i nebezpečí nouze,“ poukázala státní zástupkyně. Trest je na místě i podle předsedy senátu Milana Kaderky. Upozornil, že Štýbl byl již šestkrát trestán.


S dívkou z Olomouce se Štýbl seznámil v polovině roku 2006 na inzerát nabízející práci v rakouském nočním klubu. Ačkoliv dívka upozorňovala na to, že není plnoletá, předal ji svému komplici v Rakousku a dostal za to finanční odměnu. Spolu pak dívce zajistili falešný občanský průkaz. Dívka tři měsíce sice dobrovolně pracovala v různých rakouských nevěstincích, převážnou část výdělku jí ale provozovatelé odebrali kvůli zaplacení padělaných dokladů. Nakonec se jí podařilo dostat zpět do České republiky, kde po ní již bylo vyhlášeno pátrání.
Prostituce
Prostituce