Heger: Sestry by mohly mít větší kompetence

Praha - Zdravotní sestry v Česku by už brzy mohly mít větší kompetence než dosud. Mohly by převzít část úkolů lékařů. Po dnešním jednání s Českou asociací sester (ČAS) to řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Shodou okolností dnes krátce po jeho prohlášení schválila Poslanecká sněmovna novelu, která kompetence sester zvyšuje. Norma vznikla v době, kdy byla ministryní šéfka ČAS Dana Jurásková. Asociace zastupuje asi 15 000 z 80 000 zdravotnic a zdravotníků. Ministr Heger dnes také řekl, že ze slíbených dvou miliard korun dostanou lékaři tři čtvrtiny a čtvrtinu by měly dostat právě sestry a další nelékařští pracovníci. Jurásková s tímto rozdělením souhlasí. Asociace pouze prosazuje, aby platy lékařů a sester byly v určitém poměru, tedy aby plat sester se odvíjel od platů lékařů.

Pokud novelu schválí také Senát a podepíše prezident republiky, budou moci sestry vykonávat některé činnosti před získáním specializované způsobilosti, přičemž zdravotní pojišťovny to zaplatí. Zvýší se jejich kompetence a také prestiž povolání. Ministr očekává, že lepší podmínky přivedou do oboru nové zájemkyně.

Heger připomněl, že zvýšené kompetence musejí být zakotveny v zákoně a následně by vyhláška měla kompetence a odpovědnost s nimi spojenou definovat. Jurásková upozornila, že zvýšené kompetence nedostane plošně každá sestra, bude se to posuzovat individuálně. „Nerada bych, aby veřejnost z toho pochopila, že sestry mohou nahradit lékaře, to možné prostě není,“ řekla Jurásková.

ČAS předložila dnes ministrovi svých 14 bodů. Podle šéfky asociace a bývalé ministryně zdravotnictví Dany Juráskové jsou to „z části návrhy, z části požadavky, z části deklarace podpory“. „My jsme na úplném začátku, nabízíme potenciál nelékařů, aby byl při nedostatku lékařů využit,“ uvedla Jurásková.

Z nemocnic v Česku by mohlo ke konci února odejít na 3 800 z asi 20 000 lékařů. V protestní odborářské akci Děkujeme, odcházíme podali výpověď. Odbory žádaly růst mezd na 1,5 až trojnásobek průměrného platu podle kvalifikace a praxe, chtěly také některé systémové změny. Ministr zdravotnictví v pátek nabídl dvě miliardy korun na zvýšení příjmů zdravotníků. Požádal doktory, aby výpovědi stáhli.

Jurásková: Peníze by měly dostat i sestry

Podle ČAS by část slibovaných peněz měla putovat i do zvýšení mezd zdravotnického personálu. „Nelékaři se chovali a chovají velmi zodpovědně, nejsou tedy slyšet. Bylo by velmi nešťastné, aby za svůj zodpovědný postoj byli potrestáni,“ uvedla před jednáním šéfka ČAS.

Podle šéfa lékařských odborů Martina Engela se sestry k protestu doktorů nepřipojily, takže by si měly počkat na přidání, které má přinést reforma. Část sester s akcí lékařů sympatizuje a tvrdí, že se má vyhovět hlavně jim. Na Facebooku vznikla skupina s názvem „Jsem zdravotní sestra a akci Děkujeme, odcházíme plně podporuji“.

Dana Jurásková v Interview ČT24 připustila, že ČAS, kterou vede, chybovala, když se nepřipojila dřív k jednáním o situaci ve zdravotnictví. Asociace podle ní požadavky lékařů podporuje, vadí jí ale forma, jakou je prosazují.

ČAS ve svém materiálu kromě větších kompetencí pro sestry a s nimi spojené vyšší odpovědnosti i platu žádá také to, aby se mohly zapojit do přípravy zdravotnické reformy. Souhlasí rovněž s omezením nákupů nových technologií. Vyjadřuje i podporu ministrovým opatřením proti korupci.

Heger uvedl, že ministerstvo „rozhodně v posilování všech zdravotnických profesí bude pokračovat, byť se zájem letos víc soustředí na lékaře“. „Sestry potřebují navýšení kompetencí. Chceme dospět do stavu, jaký je v rozvinutých zemích,“ uvedl Heger. Podle něj by sestry mohly vykonávat „z jedné třetiny, možná z jedné poloviny“, činnosti praktického lékaře. Ten by pak měl víc času na vyšetření a ošetřování pacientů. Podle místopředsedy sněmovního zdravotního výboru a bývalého náměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra (ODS) mají body, které sestry předložily, „podporu napříč vládní koalicí“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 43 mminutami

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
13:16Aktualizovánopřed 50 mminutami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
15:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
před 1 hhodinou

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 1 hhodinou

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
11:22Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 4 hhodinami

Proč býváme nemocní před dovolenou? Není to náhoda, říká expert

Po tvrdé práci – zasloužená dovolená. Jenže pak místo pohody přijde nemoc. Tělo využije příležitosti a vypne. Podle odborného asistenta katedry fyziologie z Univerzity Karlovy Petra Telenského za to může kombinace několika faktorů. Lidé často před odjezdem dohánějí resty, jsou ve stresu, nevyspalí a na cestách přicházejí do kontaktu s větším množstvím lidí, uvedl pro ČT. Pokud navíc míří do vzdálenějších oblastí, přidává se i změna denního režimu. Právě tato souhra okolností podle něj vede k tomu, že místo zaslouženého odpočinku skončíme v posteli s horečkou.
před 8 hhodinami
Načítání...