Čeští turisté se začali vracet z Egypta

Praha – První tři z šesti charterových letů, kterými se do konce víkendu mají vrátit poslední čeští turisté z Egypta, dnes přistály v Praze. Do vlasti se tak vrátilo téměř pět stovek turistů, zhruba stejný počet jich ještě v zemi zmítané nepokoji pobývá.  V oblastech, kde bydlí čeští turisté panuje klid. Další letadlo společnosti Travel Service přiletí dnes kolem půlnoci, další dvě pak v neděli. Po víkendu by tak v zemi již neměli být žádní klienti tuzemských cestovních kanceláří.

Prvních 170 navrátilců z Egypta dosedlo na letištní ranvej ve 13:40 a podle svých slov strávilo v letovisku Hurghada na pobřeží Rudého moře klidnou dovolenou bez výrazných komplikací. Jediným omezením byl zákaz výletů do Káhiry a občas nefungující bankomaty.

České aerolinie dnes vypravily i svou pravidelnou linku do Káhiry. V šest hodin ráno spojem směrem do Egypta cestovalo 23 lidí. Jejich motivace odletět do nepokoji zmítané země je různorodá - rodina, práce či domov. „Člověk neví, co se tam děje, tak pro mě v tuto chvíli je lepší být tam. Už jenom pro ten pocit, že jsme spolu,“ uvedla cestující Jana Vavríková. „Jsem z Finska, ale v Egyptě žiji posledních sedm let, takže se vlastně vracím domů. Poslední dny se mi zdají mírnější, takže věřím,“ dodal Baibi Arvonen.

Video Reportáž Edity Horákové
video

Reportáž Edity Horákové

Klientům, kteří na dovolenou do Egypta neodletěli, nabízejí cestovní kanceláře tři možnosti - změnu termínu, jiné místo nebo vrácení peněz. „Většina klientů si vybírá termín ve střednědobé vzdálenosti, to znamená březen a duben, ale i na září,“ uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

V Egyptě už více než týden pokračují protivládní demonstrace a většina zahraničních turistů zemi opouští. Nejdramatičtější situace je v Káhiře. I přes zákaz nočního vycházení pokračovaly v noci na dnešek v Káhiře i ve druhém největším městě Alexandrii demonstrace tisíců lidí za odstoupení prezidenta Husního Mubaraka. Protesty trvají od 25. ledna. V letoviscích je však na rozdíl od velkých měst zatím poměrně klid.

Demonstrace v Egyptě
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24