ProMoPro: Česko i Rakousko prověřují transakce

Praha - Čeští i rakouští státní zástupci začali v minulých dnech prověřovat podezření z praní špinavých peněz při transakcích týkajících se sporné zakázky z doby českého předsednictví EU pro firmu ProMoPro. Vrchní státní zastupitelství v Praze požádalo kvůli případu Rakousko o právní pomoc. Rakouské státní zastupitelství se ale nezávisle na tom začalo stejným případem zabývat kvůli podnětu tamních úřadů. Na případu pracuje stejný tým vyšetřovatelů, který se už dříve zabýval kauzou transportérů Pandur.

České ministerstvo financí ve čtvrtek uvedlo, že není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb firmě ProMoPro při českém předsednictví EU. Firma zajišťovala audiovizuální techniku a související služby na akcích předsednictví. Část peněz zhruba z půl miliardy korun údajně směřovala na podezřelé účty v Rakousku. Na kontech je kvůli tomu zablokováno téměř 135 milionů korun.

Vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula dnes uvedl, že vrchní státní zastupitelství obdrželo 10. února doplnění informací z finančního analytického útvaru MF týkající se podezřelých finančních toků od firmy ProMoPro. Státní zastupitelství se proto obrátilo na rakouské úřady a vyšetřování kauzy rozšířilo o podezření z legalizace výnosů z trestné činnosti. Protikorupční policie už předtím v souvislosti se spornou zakázkou začala prověřovat podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Video Rozhovor s Tomášem Vlachem
video

Rozhovor s Tomášem Vlachem

Rakouské státní zastupitelství podle Rampuly zároveň samo zahájilo trestní řízení kvůli podezření z praní špinavých peněz na základě informací od tamního finančního analytického útvaru ministerstva financí. Rampula také potvrdil, že rakouská strana kvůli vyšetřování zablokovala peníze na rakouských účtech.

Podle českého ministerstva financí je sporné plnění asi za 240 milionů korun z celkových 525 milionů korun, které dostalo ProMoPro od Úřadu vlády za služby při předsednictví. Z toho asi 135 milionů korun údajně skončilo v Rakousku na účtu firmy Deeside Service Solutions. Peníze v Rakousku pak odcházely podle MF na další rakouské účty. Ke všem má dispoziční právo Libor Veverka, který je podle MF nepochybně propojen s majitelem firmy ProMoPro Jaroslavem Veselým.

Veselý tvrdí, že se ničeho protizákonného ani nekalého nedopustil. O transakcích svých subdodavatelů prý nic nevěděl a plně spolupracuje na vyšetření případu s policií. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který byl v době předsednictví vicepremiérem pro EU, uvedl, že je na policii, aby vše vyšetřila. „Možné převody peněz mezi dodavateli a subdodavateli nemohu posuzovat, neboť mi o nich není absolutně nic známo,“ uvedl.

Zisky v kauze ProMoPro
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24