Agentura ABL prodává svou detektivní divizi

Praha - Bezpečnostní agentura ABL, kterou dříve vlastnil ministr za Věci veřejné Vít Bárta, prodává svou detektivní divize. Podle informací Lidových novin se ABL dohodla na obchodu s pardubickou firmou Larsen, která dosud žádné detektivní služby neprovozovala a těsně před touto transakcí změnila majitele. Po podpisu smlouvy o smlouvě budoucí přestala ABL detektivní služby provozovat, bude nabízet pouze ostrahu objektů. „15. února jsme uzavřeli smlouvu o smlouvě budoucí, na základě které prodáme sekci detektivních činností,“ uvedl mluvčí ABL Martin Marcilis. Společnost Larsen již měla uhradit na účet ABL jistinu, která bude použita na úhradu kupní ceny, kterou firmy nezveřejní. Prodej má být dokončen do 30. března.

Ačkoliv v Česku působí v současnosti přes 5000 bezpečnostních agentur, detektivy ABL má převzít firma, která se dosud zabývala pouze obchodem s kamerovými a zabezpečovacími systémy. Firma Larsen za účelem převzetí části ABL vytvořila novou společnost Larsen Facility. Jejími novými společníky se čtyři dny před podpisem stali pardubický podnikatel Lukáš Pleva a firma Mestrexin, za kterou stojí hradecký podnikatel Vlastimil Peer. Zatím však není jisté, zda se firma Larsen tímto krokem stane novou bezpečnostní agenturou.

Lukáš Pleva:

„Dosud jsme se zaměřovali na dodávky technologických celků, kamerové celky, zabezpečovačky. Chtěli jsme ještě více rozšířit komplexnost našich činností.“

Generální ředitel ABL Matěj Bárta prohlásil, že firma měla na prodej divize více zájemců. Firma Larsen byla údajně vybrána proto, že její nabídka byla cenově i obsahově akceptovatelná. Pardubická firma má od ABL odkoupit kompletní sekci detektivních činností včetně techniky a zaměstnanců. Vít Bárta svůj padesátiprocentní podíl ve společnosti ABL prodal svému bratrovi po loňských sněmovních volbách. Její detektivní divize vzbudila rozruch poté, co vyšlo najevo, že se měla podílet na sledování politiků.