Táborský soud poslal do vězení tři vojáky za zbití civilisty

Tábor - Tři vojáci obžalovaní z brutálního zbití civilisty byli opět odsouzeni k několikaletému vězení. Obžaloba je vinila z omezování osobní svobody a vydírání a jednoho z nich navíc z ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Vojáci mladého muže napadli před téměř třemi lety. Táborský soud je poslal do vězení už předloni. Vojáci se tehdy odvolali a krajský soud vrátil případ k novému projednání a nařídil vypracovat znalecké posudky.

Antonínu Krátkému soud původně udělil 40 měsíců vězení, nyní mu trest zvýšil na 46 měsíců. Je to souhrnný trest za další činy, za které byl muž odsouzen v roce 2009. Petr Dorocký a Jan Vala dostali shodně 30 měsíců, tedy stejně jako při původním verdiktu. Obhájce Valy a Dorockého se na místě odvolal proti všem výrokům uvedeným v rozsudku. Obhájce Krátkého si nechal lhůtu na rozmyšlenou, stejně jako státní zástupkyně.

Krátký se dnes k činu opět přiznal a vyjádřil nad ním lítost. Vala s Dorockým se cítili nevinnými. Prý Krátkému zabránili v tom, aby mladíkovi ublížil ještě víc. Měli strach, že by ho mohl zabít, protože mu tím vyhrožoval. Poškozený muž trpí kvůli napadení posttraumatickou stresovou poruchou a musí se léčit. Žije v zahraničí. Jeho matka novinářům řekla, že je ráda, že byl rozsudek potvrzen. Její syn je ale prý poznamenán na celý život.

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové

Předseda senátu Pavol Lukačejda při odůvodnění rozsudku uvedl, že soud předložil dostatek důkazů pro trestnou činnost, z níž byli všichni tři obviněni. Nepochybuje ani o pravdivosti výpovědi Krátkého a poškozeného mladíka, jehož tvrzení byla označována za nevěrohodná. V minulosti byl totiž trestán například za zpronevěru. Oba se podle něj ve svých výpovědích shodovali.


Trojice obžalovaných se podle státní zástupkyně setkala v dubnu 2008 při oslavě narozenin v restauraci v Dražicích na Táborsku. Skupinka vojáků dělala výtržnosti a mladý civilista jim chtěl domluvit. Vojáci ho pak venku naložili do kufru auta a odvezli do lesa. Tam mladíka donutili, aby se svlékl, brutálně ho zbili a jeden ho navíc na krku pořezal nožem. Vojáci ho nutili, aby se přiznal, že je překupníkem drog a zbraní. Mladíka pak převezli na čerpací stanici v Milevsku a zavolali městskou policii, že dopadli drogového dealera.