Sobotka: Koaliční vláda je personálně prokletá

Praha - Opoziční ČSSD se dnes na tiskové konferenci opřela do kabinetu Petra Nečase. Podle úřadujícího předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky je vláda „personálně prokletá“ a někteří její ministři své úřady nezvládají. Z funkce by podle Sobotky měl odstoupit ministr školství, vnitra a také obrany. Sociální demokraté kritizovali i připravovanou důchodovou reformu. Návrh je podle nich nedostatečný a kabinet o problémech s opozicí dostatečně nekomunikuje. Posledním tématem brífinku byla přímá volba prezidneta. ČSSD navrhuje prodloužit funkční období prezidenta na šest let. Přímá volba hlavy státu by se tak konala vždy s jinými volbami a ušetřilo by se.

Sociální demokraté už delší dobu kritizují ministra vnitra Radka Johna, který je podle strany nekompetentní. Dnes si vzali na mušku i ministra obrany Alexandra Vondru, který by měl podle ČSSD buď vysvětlit kauzu kolem českého předsednictví a firmy Promopro, nebo z vlády odejít. Další kritika se snesla na ministra školství Josefa Dobeše. Ten čelí v poslední době hned několika kauzám. ČSSD se nelíbí, jak resort vede, vadí jí i jeho personální politika na ministerstvu. „Jeho personální rozhodnutí komplikují čerpání prostředků z Evropské unie a hrozí zde vážné riziko, že ministerstvo školství bude v této oblasti velmi neúspěšné,“ řekl Sobotka, podle kterého by měl Nečas Dobeše okamžitě odvolat.     

Bohuslav Sobotka:

0„Asi všichni cítíme, že předseda vlády Petr Nečas má poměrně vážný personální problém, týká se způsobu a lidí, z jakých sestavil svoji vládu. Ukazuje se, že tato vláda je skutečně personálně prokletá, neboť čím dál víc jejích členů začíná mít vážné problémy… Sociální demokracie by mohla každý den zopakovat výčet členů vlády, kteří nemají na svém místě co dělat a měli by odejít.“

Video Brífink ČSSD k situaci ve vládě
video

Brífink ČSSD k situaci ve vládě

Brífink ČSSD k situaci ve vládě

TK, 25.2.2011

Rozhovor s Jiřím Pospíšilem

ČSSD proto otevře v Poslanecké sněmovně debatu o poměrech na ministerstvu školství a o čerpání peněz na zajištění českého předsednictví Evropské unii. Sobotka při této příležitosti vyzval ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), aby zveřejnil veškeré informace, které má k dispozici o finančním skandálu s firmou Promopro. Sobotka Kalouska podezřívá, že má o kauze mnohem víc informací, než přiznává, a obvinil ho, že je záměrně „vypouští“ postupně.

Sociální demokraté se opřeli i do připravované důchodové reformy. Návrh je podle ČSSD nedostatečný. Stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach vládu kritizoval, že o problémech s opozicí dostatečně nekomunikuje.

Třetím tématem byla přímá volba prezidenta. ČSSD chce prodloužit jeho funkční období na šest let. Pokud by návrh prosadila, lidé by volili prezidenta společně se senátory, krajskými zastupiteli nebo obecními zastupiteli. Sociální demokraté chtějí v souvislosti s tím prodloužit dobu mezi prvním a druhým kolem senátních voleb o týden na dva týdny. Pokud by prezident odstoupil, nebo byl případně odvolán, novou hlavu státu by podle návrhu sociální demokracie volil na zbytek funkčního období Parlament. O návrhu budou sociální demokraté jednat se zástupci koalice.

Jiří Pospíšil:

„Moc se mi nelíbí, pokud se používá při realizaci demokratických tajných voleb termín úspory, to bychom také všechny volby mohly dělat v jeden den… Pro kvalitu prezidentské volby je vhodné, aby se konala samostatně a nebyla připojována jako apendix k jiným volbám… Bojím se, že pokud to spojíme s jinými volbami, bude převažovat stranická volba nad výběrem kvalitní osobnosti.“

Ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila návrh ČSSD na prodloužení funkčního období prezidenta překvapil. „Na poslední schůzce čtyř politických stran jsme shromáždili všechny možné teoretické změny ústavy a tento návrh sociální demokraté nevznesli… Trochu to komplikuje celé vyjednávání,“ řekl v rozhovoru pro ČT. Na změně ústavy, která je kvůli přímé volbě prezidenta nutná, se podle Pospíšila musí shodnout všechny čtyři demokratické strany: „Budeme zjišťovat, nakolik je to klíčový návrh a zda tím sociální demokracie podmiňuje přímou volbu prezidenta.“