Ministerstvo zatím neodvolá šéfa Drážní inspekce

Praha - Ministerstvo dopravy zatím neplánuje odvolat šéfa Drážní inspekce Romana Šiguta. V průběhu dubna a května ale pošle do inspekce hloubkovou kontrolu, uvedl náměstek ministra dopravy Radek Šmerda. O chystaném odvolání Šiguta informovala v neděli Česká televize. Šmerda uvedl, že na Drážní inspekci docházelo k ne úplně hospodárnému zacházení se mzdovými prostředky. Drážní inspekce označuje kontrolu a avizovanou snahu o odvolání managamentu za mstu ze strany Správy železniční dopravní cesty, tedy od subjektu, který inspektoři pravidelně kontrolují. Ředitel Šigut proto požádal o nezávislou kontrolu u Nejvyššího kontrolního úřadu.

Mimořádná kontrola ministerstva dopravy na Drážní inspekci údajně ukázala, že inspekce vyplácela zaměstnancům nepřiměřené odměny, objevovaly se chyby v docházce i dovolených. Reakce ředitele inspekce byla zřejmá – prostřednictvím ministerstva se mstí Správa železniční dopravní cesty za některá pro ni nepříznivá zjištění inspektorů. „Jiný důvod kontroly nebyl, protože Drážní inspekce hospodaří tak, jak má. Jsme nezávislí, odmítáme zametat kauzy pod koberec, neřešit aktuální problémy bezpečnosti,“ uvedl ředitel Šigut.

Zpochybnění výsledků kontroly se ale zase nezdá ministerstvu. „Drážní inspekce by se měla zabývat vyšetřováním dopravních nehod a preventivnímu působení na železnici, a ne vytvářením mediálních kauz,“ zdůraznil náměstek Šmerda.

Video MD zatím generálního inspektora neodvolá
video

MD zatím generálního inspektora neodvolá

MD zatím generálního inspektora neodvolá

OU 5.4.11

Brífink ministerstva dopravy, ŘSD a drážní inspekce

Dodal, že ačkoli ministr zatím neuvažuje o tom, že by generálního inspektora odvolal, může se to změnit. „Bylo by lepší, aby se pan Šigut soustředil na to, jestli má ve své organizaci pořádek. Jinak dovolání může přijít,“ pohrozil náměstek.

Že ministerstvo připravilo kontrolu pod vlivem železniční správy, jeho zástupci neodmítli. Současně si však stojí za jejím řádným průběhem. „Neumím si představit, že by Drážní inspekce měla nějakou výjimku z kontroly financí,“ uvedl Šmerda. Podle něj ministerstvo během dubna a května Drážní inspekci podrobí ještě důkladnější kontrole, která se zaměří na dosavadní zjištění.

Výsledky této kontroly ministerstvo předloží vládě, která jako jediná má na základě návrhu ministerstva právo generálního inspektora Drážní inspekce odvolat. Generální inspektor Šigut s postupem resortu nesouhlasí a obrátil se sám na premiéra. Požádal o nezávislou kontrolu u Nejvyššího kontrolního úřadu.

V pondělí zaslal Šigut otevřený dopis šéfovi SŽDC Pavlu Habartovi, ve kterém správu vyzývá k předložení důkazů zpochybňujících nezávislost Drážní inspekce. Tu podle Šiguta napadl mluvčí SŽDC Pavel Halla, který apeloval na Drážní inspekci, aby se chovala jako nezávislý vyšetřovací orgán.