Heger: Chcete luxus v nemocnici? Připlatíte si

Praha - Pacienti si podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera připlatí víc za luxus. Spoluúčast je teď 17 procent, z 250 miliard platí asi 40 miliard korun. Většina je za léky, Heger chce nově prosadit platby pacientů za běžné plomby, prevencí prý mohou kazu předejít. Chce také zvýšit platby za den v nemocnici z 60 na 100 korun a nechat lidi platit levné léky do 50 korun ceny. „Zhruba 20 miliard spoluúčasti je neracionální. Menší polovina je za regulační poplatky a doplatky, polovina za potravní doplňky a vitaminy,“ řekl v Partii TV Prima. Pokud spoluúčast naroste, zatíží víc i tuto luxusní sféru, poznamenal Heger.

Typickým příkladem jsou podle ministra zubní plomby. Pokud si je pacienti budou platit sami, ušetří zdravotnictví dvě miliardy korun, ty mohou dostat vážně nemocní a chroničtí pacienti, na jejichž léčbu se nyní vydává za rok asi sedm miliard korun. Zvýšeným nákladům na plomby se lidé mohou vyhnout tím, že si budou pečlivě čistit zuby. 

Co se děje ve zdravotnictví a co chystá koalice pro pacienty, označil stínový ministr ČSSD David Rath za „absurdní drama“. Zpochybnil, že by si člověk mohl jen čištěním zubů udržet zdravý chrup. U někoho působí genetika, někdo má cukrovku, zuby se kazí víc v těhotenství. „Amalgamové plomby nejsou luxus, chcete trestat lidi, že se jako děti nenaučily správně čistit zuby, takže teď se jim víc kazí,“ prohlásil.

„Nemocnice také není luxus a léky do 50 korun také nejsou luxus,“ doplnil Rath. Podle něj je nesmysl vyřadit levné léky z úhrad pojišťoven. Jediným výsledkem podle něj bude to, že firmy stáhnou z trhu malá balení a nahradí je většími. Pojišťovny to bude stát víc a pacienti, kteří nevyužívají celé balení, budou víc léků vyhazovat do stoupy, varoval Rath. 

Rath Hegerovi vytkl, že jeho návrhy jen zvyšují současný chaos. Heger se ohradil, právě plomby jsou podle něj dobrým příkladem opatření, které zasáhne všechny a přinese systému peníze. Pojišťovny by dál platily plomby dětem, seniorům a pacientům s nemocemi, které zvyšují kazivost.Heger přiznal, že letos budou zdravotnictví chybět dvě miliardy korun, jdou na růst platů lékařů, bez toho by rozpočet byl vyrovnaný. Příští rok bude chybět deset miliard. Reformní opatření proto jsou nezbytná. Heger chce změnit přerozdělování peněz mezi pojišťovnami, získá tak část peněz z rezerv některých zaměstnaneckých pojišťoven.