Stavba dálnice na polích Havránkové začne zřejmě příští rok

Hradec Králové - Smlouva mezi farmářkou Ludmilou Havránkovou s Ředitelsvím silnic a dálnic (ŘSD) o prodeji pozemků pro dálnici D11 u Hradce Králové je definitivní a stavbě nic nebrání. Několik kilometrů dlouhý úsek by se mohl začít stavět v příštím roce. Spor o pozemky trval 17 let. Dálnice dosud končí před Hradcem Králové. V budoucnu má pokračovat až k polským hranicím.

Silničáři díky podpisu smlouvy už mohou žádat o stavební povolení. Předtím začnou mimo jiné archeologické či hydrologické průzkumy. Samotná stavba potrvá zhruba rok a půl a poté může jít do předčasného užívání, tedy v roce 2014. Na úplné dokončení bude stavební firma potřebovat dva až 2,5 roku.

Zbývá postavit přibližně 2,5 kilometru

„Určitě je to po 17 letech pokrok. Úkolem kraje bude dohlížet, aby se v roce 2012 začalo skutečně stavět,“ řekl hejtman Lubomír Franc (ČSSD). Po dokončení se zprovozní 3,7 kilometru dálnice až do Hradce Králové. Zhruba 1,2 kilometru je už postaveno, úsek ale stále není v provozu. Zbývá postavit přibližně 2,5 kilometru. Na dokončení bude potřeba asi 1,5 miliardy korun.

„Je to průlomová věc, která umožní výstavbu dálnice až na hranici s Polskem. Napojení na dálniční síť zatraktivňuje všechny lokality po všech stránkách, pro podnikání i turistiku,“ řekl primátor Hradce Králové Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub).

Dálnice D11 by v celé délce měla měřit 154 kilometrů, v provozu je dosud 84 kilometrů z Prahy k hranicím Hradce Králové. Zbylou část silničáři připravují. Od Hradce Králové by dálnice měla vést směrem na Jaroměř, Dvůr Králové, Trutnov až k hranicím s Polskem.


Havránková dostane za 11 hektarů potřebných pro sjezdy dálnice 90 milionů korun. Podle mluvčího ministerstva dopravy Jakuba Ptačinského jde o částku určenou soudním znalcem: „Není to spekulativní cena,“ dodal. Farmářka podle něj na prodeji pozemků nijak nevydělá. Vždy deklarovala, že chce dál hospodařit a peníze utratí za pozemky. Statkářka si koupí parcely někde jinde a smění je s Pozemkovým fondem za ty, na kterých se spolu dohodly jako na náhradních. Cenový rozdíl mezi nimi fondu doplatí.