Klaus uvítal na Hradě krajní pravici, přišla blahopřát

Praha – Prezident Václav Klaus přijal na Hradě začátkem července Františka Červenku, který mu přišel gratulovat k 70. narozeninám. Červenka je ovšem někdejší šéf radikální strany Národní sjednocení, v letech 2004 až 2006 byl její vůdčí osobností a účastnil se i několika demonstrací krajní pravice. Stál v čele průvodu a promlouval megafonem k demonstrantům jako hlavní řečník. Na případ upozornila Mladá fronta Dnes.

Červenka několikrát vyzýval k vytvoření národního státu. „V tomhle období tito lidé nastartovali aktivitu dalším skupinám, které pak převzaly hlavní sílu české ultrapravice,“ myslí si o Červenkovi Ondřej Cakl ze sdružení Tolerance a občanská společnost. Červenka se přátelí se stoupenci pravice Ladislavem Bátorou a Tomášem Vandasem – šéfem Dělnické strany, kterou loni zrušil Nejvyšší správní soud.

Červenka také v minulosti ostře vystupoval proti vstupu Česka do Evropské unie. „Apel proti EU je takovým hlavním tmelem, které spojuje většinu krajně pravicových skupin takového toho konzervativně-nacionalistického charakteru, kam on nepochybně patří,“ komentuje Červenkovy postoje odborník na extremismus Jan Chvátal.

Video Reportáž Barbory Jelínkové
video

Reportáž Barbory Jelínkové

Pravice si dala na Hradě dostaveníčko

Na začátku letošního července přichází Červenka popřát prezidentu Klausovi k jeho 70. narozeninám. Kromě něj přijal prezident Klaus na Hradě také bývalého volebního lídra Národní strany Ladislava Bátoru a tři další členy skupiny D.O.S.T., která má blízko ke krajní pravici. Klaus tak dal podle Cakla signál menšinám a jednotlivcům, že to jsou pro něj legitimní názory.

Společná schůzka trvala asi půl druhé hodiny. Hrad v ní ani ve složení gratulantů ale problém nevidí. „Na Hradě jsem viděl už dost zlých existencí schopných ublížit člověku, zejména mezi novináři. Nemyslím, že se to dá říct o pánech z iniciativy D.O.S.T.,“ vzkázal z Hradu prezidentův tajemník Ladislav Jakl.

František Červenka
František Červenka

Členové skupiny D.O.S.T. také prezidentovi předali dopis. V něm mu děkují za jeho přízeň, kterou otevřeně vyjádřil Ladislavu Bátorovi v době, kdy se měl stát náměstkem ministra školství. Tehdy proti jeho působení ve vedení resortu vystoupila řada politiků a organizací.