Radikálové plánují na víkend další pochod

Varnsdorf - Varnsdorf možná čeká o víkendu další protiromský pochod. Na sobotu 3. září ho na svých webových stránkách svolává nacionalistické sdružení Svobodná mládež. Odpůrci se obávají ještě větších násilností než uplynulý víkend v Rumburku. Radnice se snaží najít řešení na zklidnění situace. Mnoho konkrétních opatření ale zatím nezaznělo.

Svobodná mládež v pozvánce na pochod zařadila záběry z pátečního pochodu po demonstraci proti kriminalitě v Rumburku. Zhruba tisícovka místních provokovala před domy Romů tak dlouho, až nejaktivnější část rozehnala policie. Varnsdorfská radnice do dnešního odpoledne oznámení o žádné demonstraci neobdržela. „Už situace v Rumburku mi připomínala pokus o pogrom, k němuž jen o malý kousek nedošlo, a proto je i situace ve Varnsdorfu podobně nebezpečná,“ řekl Miroslav Brož z iniciativy V Ústí neonacisty nechceme.

Radost z pochodu nemají ani politici. „Viděl jsem ty, kteří mašírovali v pátek Rumburkem. Polovina z nich jsou děti, v rodičích vzory nenašli, tak se zhlédli v tomhle,“ uvedl místostarosta Varnsdorfu Josef Poláček (ODS). Přitom prý nejde o klasický rasismus. „Máme tu hodně Vietnamců, jenže proti nim nikdo neprotestuje. Naši obchodníci na ně sice žárlí, ale jejich děti vyhrávají školní olympiády a ukažte mi Vietnamce, který je na pracáku nebo na nemocenské. A tím to asi bude,“ dodal.

Varnsdorf se zatím snaží uklidnit alespoň méně radikální část svých občanů. Spousta návrhů zazněla na sobotní veřejné debatě; místní například chtějí po radnici, aby například zajistila svoz dětí do škol autobusy, což prý předejde jejich okrádání. To ale podle Poláčka není moc reálné. „Tohle konkrétně si nedokážu moc představit, stálo by to asi i hodně peněz. Jsou to takové okamžité nápady nebo spíš výkřiky, které z takové debaty občas vzejdou. Nejvíc k tomu přitom hovoří ti, kteří sami nepracují, nebo jsou dokonce odsouzení kriminálníci,“ řekl Poláček. Radnice podle něj zatím uvažuje jen o tom, že by zřídila malou služebnu městské policie u ubytovny Sport, asi nejproblémovější lokality ve městě.

Napětí mezi starousedlíky a Romy v oblasti Lužických hor se stupňuje poslední dva roky. Místní tvrdí, že nepřizpůsobivé tam sestěhovávají realitní kanceláře i podnikatelé, kteří si pořídili ubytovny a od státu inkasují příspěvky na sociální bydlení. Situace se vyhrotila počátkem srpna, kdy skupina pěti Romů zaútočila mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku. O 14 dnů později v Rumburku prý zaútočila skupina až 20 Romů na mnohem menší skupinku místních. Celkem sedm podezřelých je obviněno z ublížení na zdraví s rasovým podtextem, tři jsou ve vazbě.