Návrh na legalizaci konopí jako léku bude do konce roku

Praha – Expertní skupina pro legalizaci konopí na léčebné účely chce návrhy na změnu legislativy předložit do konce roku. Rozhodně ale podle skupiny nelze čekat, že bude legalizováno samopěstitelství za tímto účelem. Společný tým vládní rady pro koordinaci protidrogové politiky dnes v Praze jednal poprvé. Pracovní skupinu tvoří odborníci z řad lékařů, farmaceutů, ministerstva zdravotnictví, ministerstva spravedlnosti, ale také kriminalisté a experti na drogy. Při hladkém průběhu schvalování návrhu by se v právním řádu mohla novinka objevit někdy v polovině příštího roku.

Podle děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáše Zimy, který pracovní skupinu sestavil, jde v případě expertní komise o unikátní modelovou příležitost ukázat, jak by spojení vědy a zdravotní politiky mělo fungovat. „Pevně věřím, že první výsledky bude moci komise předložit během dvou měsíců, do konce roku by vláda i poslanci mohli mít k dispozici závěry a návrhy pracovní skupiny,“ uvedl.

Možnost pěstovat konopí na zahrádce ale návrh rozhodně nepřinese. „Heřmánek ani penicilín si taky nikdo na zahrádce nepěstuje, i když ho potřebuje,“ zdůvodnil. Skupina bude vedle dalších aspektů užívání konopných léků zvažovat, zda mají být medikamenty do Česka dováženy, nebo zda bude možné konopí pěstovat v zemi. Znamenalo by to vyšší bezpečnostní náklady a vytvoření kontrolních mechanismů. Experti také určí okruhy nemocí, na které bude možné konopné medikamenty předepisovat, už nyní je podle Zimy jasné, že budou spadat pod sledovaná léčiva, která lékaři předepisují na recept s modrým pruhem.

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil zopakoval, že tým expertů oddělí tematiku legalizace konopí k léčebným účelům a legalizaci či regulaci konopných drog pro běžné, „rekreační“ uživatele. V budoucnu bude nicméně podle něj nutné se zabývat i tímto tématem, tedy zákonnými úpravami ve vztahu k uživatelům konopných drog.

Státní ústav pro kontrolu léčiv už letos v dubnu zaregistroval první lék, který obsahuje výtažek z marihuany. Ústní sprej s obsahem kanabinoidů má pomáhat pacientům s roztroušenou sklerózou od svalové ztuhlosti. Balení je ale za 8 000 korun, podle lékařů je tak lék většině nemocných nedostupný.