Šlachta: Extremisté v Česku opět posilují

Praha - Krajně pravicová scéna v České republice v posledních měsících posiluje, podporu obyvatel Šluknovska si ale nezískala. Právě z protiromských demonstrací ve Šluknovském výběžku přitom chtěli čeští extremisté těžit. V Otázkách Václava Moravce to uvedl ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

„Pravicová scéna se začíná konsolidovat. Během roku 2010 došlo k názorovým střetům mezi jednotlivými skupinami pravicové scény. V současné době máme informace, že se neonacistická scéna postupně začíná znovu dávat dohromady,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce Šlachta. „Je to o to horší, že jsou mnohem sofistikovanější a dokáží svoji činnost mnohem lépe skrýt.“ 

Z výroční zprávy BIS:

„Po dřívějším údobí vzestupu prošla česká neonacistická scéna v roce 2010 hlubokou krizí. Její vývoj byl poznamenán policejními zásahy v předchozím roce a rozpuštěním Dělnické strany. Pravicoví extremisté pod vlivem celospolečenského tažení proti nim utlumili většinu svých aktivit.“

Česká krajně pravicová scéna byla oslabená před dvěma lety, kdy došlo k zákazu krajně pravicové Dělnické strany (DS) a současně probíhal soud se čtyřmi neonacisty, kteří stáli za žhářskými útoky ve Vítkově na Šumpersku. Při nich bylo těžce popáleno dvouleté romské dítě. Tvrdé jádro krajní pravice tvoří podle Policie ČR v současnosti 500 až 600 členů. Nejvíce sympatizantů žije v Moravskoslezském kraji a v severních Čechách.

Šlachta: Někteří členové DSSS pocházejí z Národního odporu

Nástupce DS Dělnická strana sociální spravedlnosti o sobě dala vědět při nedávných protiromských protestech ve Varnsdorfu. Podle Šlachty se jí však větší počet příznivců získat nepodařilo. „Občané sami dali najevo, že nemají zájem, aby tyto osoby řešily jejich problémy,“ poznamenal Šlachta. „Na prvních demonstracích ve Varnsdorfu se krajní pravice snažila nějakým způsobem do toho vstoupit, ale občané na to neskočili a naše poznatky jsou takové, že šli pryč od pevného jádra krajní pravice.“

Šlachta také potvrdil, že někteří členové neonacistických organizací Národní odpor a Autonomní nacionalisté jsou členy Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Vyhrocená situace týkající se sociálně vyloučených lokalit obývaných Romy by však podle Šlachty mohla do budoucna rozvoj extremistické scény ještě umocnit. „Je tu spoustu faktorů, které by k tomu mohly přispět. Jsou to nepokoje, které se dějí v některých částech republiky, může to být veřejná podpora těmto osobám, kterou využívají k tomu, aby se mohli zviditelnit,“ upozornil Šlachta. Organizátor severočeských protestů Lukáš Kohout totiž nedávno otevřeně poděkoval Dělnické straně sociální spravedlnosti za podporu demonstrací.

Neklidná místa s romskými ghetty
Zdroj: ČT24