Zelení a textař Katapultu se zřejmě mimosoudně dohodnou

Praha - Žaloba textaře hudební skupiny Katapult Ladislava Vostárka na Stranu zelených a jejího bývalého předsedu Martina Bursíka kvůli užití sloganu „A co děti? Mají si kde hrát?“ v předvolební kampani před loňskými parlamentními volbami možná skončí mimosoudní dohodou. Ještě před samotným projednáním věci se právní zástupci obou stran shodli na lhůtě jednoho měsíce, v níž se pokusí dohodnout.

Vostárek se domáhal omluvy a půl milionu korun. Bursík podle něj použil slogan protiprávně a údajně se na jeho úkor také obohatil. Text se objevil například na autech, internetu, v novinách či zazněl na některých předvolebních mítincích. Úryvek písně ho prý navíc spojil se zelenými, se kterými nesympatizuje. „Vůbec se mě na to, zda mohou slova použít, nezeptali. Ale i kdyby to udělali, svolení bych jim nedal,“ uvedl Vostárek.

Soudce Martin Valehrach Vostárka nakonec přesvědčil, aby vzal svou žalobu na Bursíka zpět, protože její expředseda jednal za stranu, nikoli za sebe. Ten skrze svoji právní zástupkyni přislíbil, že je ochoten se omluvit a podílet se i na zaplacení dohodnuté částky. Soudce také upozornil na to, aby strany „kvůli plotu neprosoudily celou chalupu“.

Billboard Strany zelených s textem kapely Katapult
Zdroj: ČT24

Podle Valehracha je logické, že většina písní má autory dva. Bursík ale tvrdí, že o autorství Vostárka nevěděli. „Kontaktoval jsem Oldu Říhu a on s návrhem souhlasil… Neměli jsme ani tušení, že text k písni napsal pan Ladislav Vostárek. Neznali jsme ho,“ napsal Bursík s tím, že ihned po tom, co je textař kontaktoval, kampaň stáhli.

„Stydím se, že Katapult je v této kauze zmiňován, ačkoliv se žalobou L. Vostárka nemá vůbec nic společného,“ reagoval Říha. Podle něj se pojmem autorské dílo rozumí celé dílo a v žádném případě nemůže být dílem jedna věta z textu písně.

Valehrach také upozornil na obdobné rozsudky, z nichž dovodil, že přiměřená částka pro Vostárka by se měla pohybovat mezi 50 až 100 tisíci korunami. Zelení nabídli textaři 75 tisíc korun, ten nakonec slíbil, že se pokusí se stranou dohodnout.

„Já jsem si uvědomil, že uplynula doba a vztek přešel, ale pro mě víc než peníze má cenu to, aby lidé věděli, že já jsem nikdy v žádné partaji nebyl, nebudu a ani podporovat je nechci,“ prohlásil textař. Podle něj bude předmětem dohody zejména rozsah omluvy, která by však prý neměla být jednorázová a měla by se opakovaně objevit v několika celostátních denících. „Budeme požadovat tu, řekl bych, antireklamní kampaň,“ dodal.