Jak vznikaly tradiční vánoční hity? Některé i omylem

Praha - Vánoce bez těch správných písní si jen těžko někdo dovede představit. Koledy se hrají již dlouhá léta, ale jen některé z nich jsou známé takřka po celém světě. Ty světově nejpopulárnější vznikly v 19. století - jednou z nich je Tichá noc, která vznikla díky porouchaným varhanám, či americká Jingle Bells, což je vlastně píseň o tom, že všude kolem cinkají rolničky, a proto je zábavné jezdit na saních, které táhne kůň.

První české historicky doložené koledy vznikly už v době před Janem Husem. Z té doby pochází třeba Narodil se Kristus Pán. Ironií osudu je, že nejkrásnější vánoční koledy a písně pocházejí většinou z doby „temna“. Tehdy vznikly dodnes hrané koledy jako Půjdem spolu do Betléma nebo Nesem vám noviny

U většiny starých koled neznáme jejich autory. Víme ale, že některé napsali vesničtí učitelé. Prý jeden východočeský kantor, který vypomáhal v kostelním sboru a příležitostně skládal - zůstala po něm koleda Já bych rád k Betlému. V 17. století zase severní Moravu zasáhla invaze italských a rumunských pastýřů. Říkalo se jim valaši a kraji potom Valašsko. Od té doby si také notujeme Pásli ovce valaši

Za Tichou noc mohou porouchané varhany 

Krátce před vánočními svátky roku 1818 se v kostele sv. Mikuláše v hornorakouském městečku Oberndorf porouchaly varhany. Varhaník kostela Franz Xaver Gruber právě na Štědrý den zhudebnil báseň pomocníka faráře Josepha Franze Mohra. Byla určena pro dva sólové hlasy, sbor a kytaru. Ještě večer skladbu zpívali v kostele. Úspěch se ale nekonal. 

Píseň pro lidi pak objevil až varhanář Karl Mauracher z Fügenu, který přijel v průběhu 20. let 19. století opravit již zmíněné varhany. Nadšený varhanář posléze koledu hrál všude a  uslyšel ji i zillertalský rukavičkář a kramář Strasser, jemuž se zalíbila natolik, že ji začaly zpívat jeho tři dcery na vánočních jarmarcích. 

Tichá noc se pak díky evropským přistěhovalcům dostala i do Spojených států, kde se z ní stal ten správný vánoční hit. Za svou popularitu může poděkovat zpěvákovi Bingu Crosbymu. Jako jeden z prvních totiž začal natáčet vánoční desky. Nejdříve píseň nechtěl natáčet, ale nakonec u příležitosti prvních Vánoc, kdy byly USA ve II. světové válce, Tichou noc natočil. A vánoční hit byl na světě – zajímavostí je, že Tichá noc byla přeložena do 300 jazyků a nářečí.

Jingle Bells - školní rozptýlení i píseň kosmu 

Svou historii mají i neméně slavné Rolničky. Dlouhá léta je lidé považovali za ústně předávanou píseň. Až v první polovině minulého století se zjistilo, že ji kolem roku 1850 složil americký učitel James Lord Pierpont (1822–1893) v Medfordu jen tak do bostonské nedělní školy pro Díkuvzdání. A původně se vůbec nejmenovala Rolničky, ale Odkryté saně, tažené jedním koněm - One Horse Open Sleigh

Proč zrovna touha psát o saních? Protože právě Medford byl tehdy proslavený svými závody na saních. V průběhu let se Rolničky staly vánočním hitem. A podobně jako u Tiché noci se o to postaral opět Bing Grosby, který je v roce 1943 nazpíval, a udělal jim tak obrovskou reklamu.

Jingle Bells mají ale jedno velké prvenství – je to totiž první vánoční píseň zpívaná ve vesmíru. Když v polovině 60. let po oběžné dráze Země kroužila loď Gemini 6 s Tomem Staffordem a Wallym Schirrou, v reproduktorech kontrolního střediska NASA na zemi najednou zaznělo překvapivé hlášení. „Vidíme objekt. Vypadá jako satelit letící ze severu na jih. Vidíme řídicí modul a 8 menších modulů vepředu. Pilot řídícího modulu má na sobě červený kabát…“  Až když Schirra začal na foukací harmoniku vyluzovat melodii Rolniček, došlo zaskočeným letovým dispečerům, že popisoval Santu a jeho sobí spřežení. 

Christmas Song - USA ji miluje, Evropa nechápe 

Existují ale i koledy, které se proslaví jen někde. Takovým příkladem je Christmas Song, který v roce 1944 napsali Američané Mel Torme a Bob Wells. Ve Spojených státech je to totiž po Tiché noci druhá nejslavnější vánoční píseň, ale v Evropě ji vlastně nikdo moc nezná. Torme a Wells napsali budoucí hit paradoxně v období horkého léta. A šlo jim to úplně samo - napsali to za 40 minut, jak vypráví Torme. 

Svět se o písni dozvěděl až v podání amerického černošského zpěváka a klavíristy Nata Kinga Colea (1919–1965). Ten Christmas song poprvé nahrál v roce 1946 a od té doby jsou bez ní Vánoce v angloamerickém světě doslova nemyslitelné. Cole tento vánoční song nahrál ještě několikrát - například v roce 1961 ho nahrál s kompletním orchestrem a v roce 1974 dokonce získala původní verze z roku 1946 cenu Grammy. 

A co znamená vlastně koleda?

Má základ v latinském slově, které zní „calendae“: Říkalo se tak každému prvnímu dni v měsíci. Od 14. století mělo tohle slovo více významů - označovaly se tak například dary, které si dávali lidé navzájem mezi sebou. Calendae také znamenalo „chodit na koledu“. Na Štědrý den, na Štěpána, na Nový rok a na Tři krále.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Putování losa Emila sleduje celé Česko. Ve známém prostředí je ale jako duch, říká zoolog

Los evropský, kterého lidé pojmenovali Emil, nadále bloudí Českem. Zvíře se stalo nečekaným hrdinou sociálních sítí i miláčkem venkova. Objevilo se totiž na místech, kde by ho málokdo čekal – tento týden třeba na frekventované křižovatce v Želechovicích nad Dřevnicí, kde museli zasáhnout policisté a doprovodit ho zpět do lesa. Podle odborníků zřejmě dorazil z Polska, kde je těchto majestátních zvířat víc. „Byli bychom rádi, kdyby dorazil na Šumavu a posílil tamní mikropopulaci,“ řekl v pořadu Události, komentáře, který moderovala Jana Peroutková, zoolog Národního parku Šumava Jan Mokrý.
před 7 hhodinami

Po D3 se řidiči 150kilometrovou rychlostí svezou zřejmě až v říjnu

Po dálnici D3 se řidiči svezou 150kilometrovou rychlostí zřejmě až na začátku října. Maximální povolená rychlost se v úseku mezi Planou nad Lužnicí a Českými Budějovicemi měla původně zvýšit už na konci prázdnin. Jenže tendr na dodavatele proměnného značení se zpozdil. „Byly problémy v rámci výběrového řízení, že se nám posunul termín pro dodání nabídek z důvodu množství dotazů,“ uvedl šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Proměnné dopravní značky jsou zatím ve výrobě. Firma je podle ŘSD namontuje do poloviny září, přičemž cena činí 55 milionů. Většina řidičů zvýšení nejvyšší povolené rychlosti v tomto úseku vítá. Podle odborníků jsou ale i nezkušení a nevyježdění řidiči, kteří by se změnou mohli mít problém.
před 10 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 11 hhodinami

Obrana koupí zbraně od České zbrojovky za více než čtyři miliardy korun

Ministerstvo obrany koupí ruční zbraně od společnosti Česká zbrojovka v hodnotě až 4,26 miliardy korun bez DPH. Pořídí pušky CZ BREN 2, podvěsné granátomety i pistole, a to včetně příslušenství, oznámilo ministerstvo na webu. Se zakázkou ve čtvrtek vyslovilo souhlas kolegium ministryně obrany Jany Černochové (ODS), informaci nyní dostane vláda.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

KHNP představila firmám podmínky pro zapojení do dostavby Dukovan

Přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech pokračují podle plánu, nadále platí i závazek šedesátiprocentního postupného zapojení českých firem do projektu, uvedl na semináři korejské společnosti KHNP v Praze ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejci při semináři představili zástupcům téměř stovky tuzemských firem podmínky pro zapojení do výstavby. České firmy zajistí práce na geologickém průzkumu, který v Dukovanech začne v příštím týdnu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Policie navrhla obžalovat 10 lidí a 16 firem v kauze libereckého dopravního podniku

Policie navrhla obžalovat deset lidí a šestnáct firem kvůli korupci a zmanipulování veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ), sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Kriminalisté vedou stíhání mimo jiné pro trestné činy zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, poškození finančních zájmů Evropské unie, přijetí úplatku a podplacení.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Policie navrhuje obžalovat Okamuru a SPD kvůli předvolebním plakátům

Policie chce poslat před soud předsedu SPD Tomia Okamuru i samotné hnutí. Kauza se týká plakátů z loňské předvolební kampaně. Vyplývá to z vyjádření šéfa dozorového Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jana Lelka. O žalobě zatím ale státní zástupce nerozhodl. Sněmovna kvůli případu vydala Okamuru k trestnímu stíhání. To policie zahájila v únoru. Viní jeho i SPD z podněcování k nenávisti, za které hrozí až tři roky vězení.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Začala stavba dalšího úseku D6

U Bochova na Karlovarsku začala stavba dalšího úseku dálnice D6 mezi Prahou a Karlovými Vary. Úsek Žalmanov–Knínice bude téměř sedm kilometrů dlouhý a stát bude přes dvě miliardy korun. Stavba by měla být hotová v listopadu 2027. Do Karlových Varů budou zbývat už jen dva úseky. S jejich dokončením se počítá do roku 2028.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...