11 podnikatelů a úředníků prý stát připravilo o desítky milionů

Praha – Protikorupční policie začala stíhat někdejšího šéfa úřadu pro dohled nad akvizicemi Romana Hoštu a dalších deset lidí - úředníků z ministerstva vnitra a podnikatelů. Podle policie se Hošta podílel na manipulování výběrových řízení na opravy vojenských objektů za desítky milionů korun. Před Vánoci ho obvinila ze sjednání výhody při zadávání zakázek a porušení povinností při správě cizího majetku. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).

„Sdělili jsme jedenácti osobám obvinění ze čtyř trestných činů,“ informoval mluvčí policie Jaroslav Ibehej. Kromě Hošty stíhá policie dalších deset lidí – jeho někdejší podřízené, kteří podle policie soutěže na Správě vojenského bytového fondu (SVBF) v letech 2008 až 2010 manipulovali. Obviněn je také podnikatel Viktor Krejča a jeho dva synové, kteří zakázky předražovali a vyhrávali. Ti čelí obvinění z pletich a podvodu.

Hošta, který SVBF v té době šéfoval, už dříve uvedl, že spojování aféry s jeho osobou je nesmyslné. Na své úředníky podal trestní oznámení. Krejčovi hovořit odmítají. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) po vypuknutí skandálu Hoštu z funkce odvolal.

Obvinění z korupce v souvislosti s armádními zakázkami čelí i bývalý ministr obrany Martin Barták. Na rozsáhlý a důmyslný systém na ovládnutí armádních zakázek na nastrčených osobách, tzv. bílých koních, upozornila před rokem a půl právě MfD. A jak celý systém fungoval? Jeden z úředníků připravil předražené zakázky. Soutěže vyhrály nastrčené společnosti, které je předávaly firmě, jež patřila úředníkovi a rodině Krejčových.