Očkování pro dívky proti rakovině čípku bude zdarma

Praha - Do deseti let by v Česku mohl výrazně klesnout počet případů rakoviny čípku děložního. Zdravotní pojišťovny totiž začnou od 1. dubna hradit očkování dívkám mezi 13. a 14. rokem věku. Vakcína zabrání sedmi až devíti případům z deseti. Procento očkovaných je nyní velmi nízké.

V Česku zemře ročně 400 žen

Česko patří v EU k zemím s nejvyšším výskytem rakoviny děložního čípku, ročně onemocní 1 000 žen a 400 na zhoubnou nemoc zemře. Aktuálně se léčí s rakovinou čípku v Česku přes 16 000 žen. Přednádorové změny se objevují ve stále mladším věku, zákroky na čípku podstupují ženy již od 25 let, ročně je provedeno 12 000 těchto zákroků. Očkování, které zabrání nákaze lidským papilomavirem, proto lékaři vítají.

Proti rakovině čípku se v Česku očkuje od roku 2007, dostupné jsou dvě vakcíny, jedna pro dívky a ženy od 13 do 25 let, druhá od 12 do 45 let a také pro chlapce. I když pojišťovny se různými příspěvky snaží zájem o vakcinaci zvýšit, je očkováno jen 14 procent žen v plodném věku. 

Předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová ocenila, že historicky poprvé mohou dát očkovat dcery všichni rodiče. Dosud většina očkovaných dívek byla z movitých rodin nebo rodiče doceňovali význam prevence a zhruba 10 000 korun na očkování ušetřili. „Nabídka očkování se týká dívek, kterým po 1. dubnu bude více než 13 let a nebude jim ještě 14 let. To znamená, že dívky, kterým bude 14 let do 1. dubna, už do této úhrady nespadají,“ upřesnila lékařka. Očkovat by podle ní měl pediatr, u kterého je dívka registrována, zná její zdravotní stav. Rovněž gynekologové jsou připraveni očkovat.

Chlapcům zatím pojišťovny toto očkování hradit nebudou, mají možnost se dát očkovat, ale rodiče to zaplatí. „Pro nás je prioritou očkování dívek před zahájením pohlavního života. Aby totiž prevence měla smysl, měla by být provedena co nejdříve,“ doplnila lékařka. I když je žena proti rakovině čípku očkovaná, musí chodit dál na preventivní prohlídky ke gynekologovi.

Video Telefonát Antonína Šimůnka
video

Telefonát Antonína Šimůnka