Praha - Rodina, přátelé a veřejnost se ve strašnickém krematoriu rozloučili se Stanislavem Stránským. Předseda bývalých politických vězňů zemřel minulý týden po krátké nemoci. Bylo mu 89 let.
Lidé se naposledy rozloučili se Stanislavem Stránským
Poslední rozloučení se Stanislavem Stránským doprovázela i armáda, se kterou spojil kus života. Po válce v ní chtěl působit, zároveň ale upozorňoval na její zpolitizování komunisty. „Svou podstatou byl voják, byl vychován otcem jako voják, vystudoval vojenskou školu a pak mu komunistický režim neumožnil vykonávat jeho profesi,“ popsal předseda spolku Šalamoun John Bok.
Stránský tak nějaký čas pracoval jako řidič na ministerstvu zdravotnictví, a to ve skupině, která zajišťovala očkování proti tuberkulóze. V roce 1948 emigroval. Do Československa se vrátil o rok později jako kurýr. Režim ho ale zatkl a odsoudil na čtrnáct let. Prošel několika vězeňskými lágry. „Byl to mimořádný a skvělý člověk, pracovitý a oddaný této zemi, ač někdy prožíval velké rozčarování nad tím, co se děje, pořád to byl patriot,“ dodal Bok.
Po listopadu 1989 začal pečovat o památku zemřelých a popravených politických vězňů. S několika kamarády se pustil do pietní úpravy zpustlého hromadného pohřebiště na hřbitově v Ďáblicích. V roce 1994 založil Sdružení bývalých politických vězňů v České republice, kterému předsedal. V roce 2000 dostal od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy.