Prověřování policistů z Janouškovy nehody - trestný čin nespáchali

Praha - Policisté, kteří zasahovali u nehody obviněného lobbisty Romana Janouška, svým postupem trestný čin nespáchali. Takový je závěr prověřování Generální inspekce bezpečnostních sborů, která postup policistů zkoumala. Informovala o tom mluvčí inspekce Radka Sandorová. Šéf pražské policie Martin Vondrášek dnes zároveň oznámil, že kvůli postupu policie nerezignuje. Neprokázalo se podle něj, že se policisté nechali ovlivnit, ani chyba systému. Počínání policie po havárii vyvolalo kritiku. Policejní prezident Petr Lessy později přiznal, že jeho sbor chyboval. Šéf pražské policie kvůli tomu zahájil se sedmi policisty kázeňské řízení.

Inspekce zkoumala, jestli vyšetřování nebylo někým ovlivněno - ať ze strany nadřízených, nebo samotného Janouška. „Generální inspekce prověřování ukončila, a to se závěrem, že nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu,“ řekla mluvčí. Upozornila, že prověřování inspekce nesouvisí s vyšetřováním, které vedou vnitřní orgány policie. Lessy kvůli pochybením Vondráška nepřímo vyzval k rezignaci.

Ten dnes oznámil, že nerezignuje, protože se neprokázalo systémové pochybení ani ovlivění policistů. „Z výsledků GIBS vyplývá, že provedeným šetřením nebylo zjištěno, že by pan doktor Janoušek ovlivňoval postup policistů při provádění úkonů trestního řízení ani prostřednictvím třetích osob,“ zdůraznil Vondrášek. Policejní prezident Petr Lessy se s Vondráškem sejde příští týden. „Bude chtít znát výsledky nebo průběžnou zprávu o tom, jak vypadá to kázeňské řízení,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká. 

Video Reportáž Kamily Štíchové
video

Reportáž Kamily Štíchové

Kázeňské řízení vede Vondrášek s policisty, mezi které patří hlídka, vyšetřovatel i pracovníci operačního střediska. Policisty přitom pochválil za rychlý a správný postup do okamžiku dopadení Janouška. Od něho do zahájení úkonů trestního řízení však podle Vondráška policisté chybovali. Hlídka například nedodržela podmínky eskorty, vyšetřovatel nesprávně koordinoval postup na místě. Pracovníci operačního střediska zase nevěnovali dostatečnou pozornost tomu, že by se mohlo jednat o úmyslný trestný čin.

Kvůli pochybením chce šéf pražské policie zavést krátkodobé plošné kurzy pro policisty z dopravní i pořádkové služby. Začnou do měsíce a budou se pravidelně opakovat stejně jako třeba u městské policie. Zkoušky z těchto kurzů se pak odrazí v hodnocení členů sboru. 

51letou ženu, kterou Janoušek srazil, by měli v nejbližších dnech propustit z pražské motolské nemocnice. Informoval o tom její advokát Josef Lžičař. Policie chce ženu vyslechnout v druhé polovině tohoto týdne. Lžičař také uvedl, že policisté, kteří od incidentu ženu v nemocnici hlídali, jí už ochranu nadále neposkytují. Janoušek už dříve Blesku řekl, že netušil, že ženě ublížil, proto ji neposkytl první pomoc. Svého činu lituje. Prostřednictvím svého advokáta se také sražené ženě omluvil. Je připraven jí nahradit škodu. 


Policie viní Janouška z těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí mu až desetileté vězení. Lobbista podle policie při jízdě v Praze 4 nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do před ním jedoucího vozu. Jel prý dál a zastavil až po zhruba 50 metrech na světelné křižovatce. Řidička z poškozeného auta za ním šla a pokoušela se ho kontaktovat, Janoušek ji ale podle policie autem srazil a ujel. Policie jej dostihla, při dechové zkoušce mu naměřila přes 2,2 promile alkoholu. 

Lessy kvůli pochybením policistů vyšetřování předal do Hradce Králové. Případ stál také místo Lessyho náměstka Vladislava Husáka. Policejní prezident totiž přijal Husákovu již dříve nabídnutou rezignaci. Nechce prý, aby se o policii v kauze pochybovalo. Husák svůj odchod z vedení policie nabídl loni poté, co se v médiích objevily zprávy o jeho schůzce s Janouškem. Odmítá však, aby konec jeho působení ve vedení policie byl s Janouškem jakkoliv spojován.