Za výběr lékaře si budou moct pacienti připlatit od června

Praha - Pacienti si nakonec budou moci legálně připlatit za výběr specialisty. Ministr zdravotnictví Leoš Heger se po dlouhé době definitivně rozhodl, že platby zlegalizuje už během května. Podle zjištění České televize se k tomu některé nemocnice chystají už od června.

Ministr zdravotnictví už má jasno v tom, jaké částky nemocnicím doporučí vybírat za výběr lepšího ortopeda, oftalmologa nebo gynekologa. Za výběr běžného lékaře by to mělo být pět tisíc, za primáře patnáct tisíc. Nemocnice ale budou muset splnit přísné podmínky. „Aby to, že si člověk připlatí za lékaře, nevedlo k tomu, že předběhne v nějakém pořadníku. Nesmí to ohrozit přístup pacienta k péči,“ říká ministr Heger.

Nařízení, které placení za lepšího lékaře spustí, vydá ministerstvo už během května. První nemocnice chtějí spustit placení za výběr doktora o měsíc později. A hodlají využít maximální sazby. Se sazbami mezi pěti a patnácti tisíci počítají ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové i ve vinohradské nemocnici v Praze. Jiné velké nemocnice zatím s vybíráním peněz za špičkové lékaře váhají. „Některé skupiny právníků zpochybňují, že je možné takovýmto způsobem nadstandard vybírat, protože by to mohlo být posouzeno jako protiústavní krok,“ upozorňuje ředitel Fakultní nemocnice v Brně Roman Kraus.

Spuštění plateb za výběr operatéra kritizuje i levicová opozice. Podle ní to může poškodit pacienty, kteří si nemůžou dovolit připlácení za lepšího doktora. „Byli bychom velmi neradi, aby to dopadlo tak, že nejlepší a nejzkušenější lékaři budou léčit jen za peníze a nebudou mít čas na pacienty, kteří ty peníze nemají, přitom jejich zdravotní stav vyžaduje přítomnost a zkušenosti toho nejlepšího lékaře,“ říká stínový ministr zdravotnictví David Rath.

Ministerské rozhodnutí má zabránit dnešnímu placení do kapes špičkových lékařů. Zatímco na lepšího lékaře si budou moci lidé připlatit až od června, na placení za nadstandardní péči si už několik měsíců zvykají. Na lehčí sádru nebo na kvalitnější oční čočku si můžou připlatit už od ledna.

Ministr Heger chystá i další změny. Tou největší je, že děti už nebudou k lehčím vyšetřením u lékaře potřebovat souhlas obou rodičů. Nově to bude jen u závažných zákroků, jako jsou transplantace, amputace nebo chemoterapie.

Vstupní prohlídkynebudou povinné při přijetí do jakéhokoli zaměstnání. Heger chce zrušit kritizovanou povinnost jít na vstupní prohlídku třeba i při uzavření dohody o provedení práce nebo smlouvy o dílo. Na vstupní prohlídky budou muset nově pouze ti, kdo jsou v zaměstnaneckém poměru.

Povinnost lékařů mít v každé ordinaci knihu na stížnosti pacientů ale zůstane. Přesto, že právě tuto povinnost považují lékaři za jednu z největších absurdit zdravotnické reformy. „Pro nás je to další navyšování administrativy, kterou je praktický lékař naprosto přeplněn. Na vlastní medicínu nám zbývá čím dál tím méně času,“ kritizuje povinnost předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.


Další změny chystá Leoš Heger od roku 2014. Kromě zvýšení poplatků ze třiceti na padesát korun chce například zpoplatnit obyčejné amalgámové plomby nebo část rehabilitační péče. Zároveň umožní zdravotním pojišťovnám, aby mohly zvýhodnit pacienty, kteří se starají o zdravý životní styl.

Video Události: Heger chystá další změny ve zdravotnictví
video

Události: Heger chystá další změny ve zdravotnictví