Česko si připomíná 67. výročí Pražského povstání proti nacistům

Praha - Lidé si dnes připomínají výročí povstání českého lidu proti nacistickým okupantům, které proběhlo přesně před 67 lety. Vzpomínkové akce k uctění památky obětí květnových bojů z roku 1945 se uskutečnily na tradičních místech hlavního města, a to za účasti pamětníků, vojáků i politiků. Vzpomínalo se však i na mnoha jiných místech republiky, například v Plzni nebo šumavské Kvildě.

První shromáždění k uctění památky padlých proběhlo v dopoledních hodinách u pamětní desky na Staroměstské radnici a následně v kapli radnice. Smuteční věnce přišli k pamětní desce položit předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka nebo pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Za příklad dávali obětavost, odvahu i vlastenectví povstalců, z nichž mnozí položili své životy. „Každý věděl, kde je osa zla. Každý věděl, co může nastat. Přesto v pravém slova smyslu jste vstoupili do služeb své vlasti a byli schopni za její svobodu tato rizika přijmout a nejvyšší cenu v podobě života zaplatit,“ uvedla předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

Hrdinové pražských barikád podle místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky „napsali jednu z nejúctyhodnějších kapitol naší historie“. Byli to podle něj obětaví lidé, kterým bylo cizí spekulování a chytračení, nechyběla jim odvaha a skutečné vlastenectví. Současníci by si to měli uvědomit, neboť se často nechávají „unášet na vlnách pesimismu, skepse a šikovně manipulované sociální hysterie,“ dodal Sobotka. Naprostá většina mladých účastníků povstání byla podle pražského primátora Bohuslava Svobody vedena snahou odčinit kompromisy, ke kterým byli během protektorátu donuceni jejich rodiče, a zabránit možnému zničení Prahy nacisty.

Tradiční vzpomínky před rozhlasem

V horní polovině Václavského náměstí byla hodinu před polednem zahájena také výstava Protektorát - kolaborace a odboj. O půl jedné proběhl pietní akt u budovy Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici, jehož sídlo bylo jedním z míst květnových bojů. I zde se sešli politici z řad ODS, ČSSD, ale zejména příslušníci armády a pamětníci.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) před rozhlasem označil povstání z roku 1945 za událost, na kterou je třeba být hrdý. Odmítl zpochybňování jeho významu a označování „jen za gesto nebo zbytečně krvavé dobrodružství, které nemělo žádný vojenský význam“. Připojil se k tomu ministr Tomáš Chalupa (ODS), podle něhož povstání představovalo „spontánní projev hrdosti nezlomeného civilního obyvatelstva“.

Vzpomínkový akt před budovou ČRo
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Poslední ceremoniál byl od 15:00 u pomníku Obětem povstání na mostě Barikádníků. Zúčastnili se jej například zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu a Československé obce legionářské.

Pamětníci a zástupci ministerstva obrany, Českého svazu bojovníků za svobodu a Česko-ruské společnosti se sešli už včera u sochy sovětského maršála Koněva v Praze-Bubenči. Po odchodu vojáků Ruské osvobozenecké armády přispěly jeho jednotky 9. května k osvobození Prahy. Koněv později dostal sovětský Řád vítězství i titul čestného občana Prahy. Měl pak ale také podíl na vpádu varšavských vojsk do Československa v srpnu 68.

V Praze ve dnech od 5. do 9. května 1945 vyvrcholilo květnové povstání českého lidu, které je považováno za jeho největší ozbrojené vystoupení v boji proti fašismu. Zapojilo se do něj přes 100 tisíc lidí ve třech stovkách obcí, 10 tisíc lidí během bojů s Němci zahynulo. Jen v Praze podle dostupných pramenů padlo 3 700 lidí. Poslední boje se na českém území odehrály až 11. května nedaleko Milína u Příbrami mezi partyzány a příslušníky SS.


Senátoři také symbolicky v čase oslav navrhli zákonem ocenit účastníky povstání. Náležel by jim pamětní odznak a příspěvek k důchodu. V čele předkladatelů stojí Miroslav Nenutil z ČSSD. Zákonem chce bojovníkům hlavně vyjádřit úctu a rehabilitovat jejich dříve podceňované zásluhy.

Plzeň se pro dnešek vrátila do roku 1945

Oslavy povstání pokračovaly i na mnoha místech celé země. Slavnosti svobody dominují Plzni už od čtvrtka, hlavní program tzv. Slavností svobody byl ale přichystán na dnešek. Několik míst v centru města se proměnilo na dobové tábory americké armády a Wehrmachtu. Členové vojenských sborů zde lidem ukazovali, jaké podmínky panovaly v polním vojsku. Na jiném místě se celá ulice vrátila do roku 1945 pomocí historických rekvizit a hraných scének.

Nejočekávanější část programu, tedy přehlídka historických vozů, dorazila do města z cesty po regionu zhruba v 18:00. O hodinu později konvoj dojel na cetrální plzeňské náměstí. Convoy of Liberty čítal na 120 historických vojenských vozidel včetně obrněné pásové i kolové techniky. Překvapením letošního ročníku bylo americké historické letadlo ze 30. let Theerman, které během přehlídky kroužilo nad centrem města.

Video Reportáž Gabriely Sluštíkové
video

Reportáž Gabriely Sluštíkové

Reportáž Gabriely Sluštíkové

U23: 5.5.2012

ČR si připomněla květnové povstání a konec války