Soud poslal do vazby prvního ze čtyř zadržených

Ústí nad Labem - Ústecký okresní soud vzal do vazby prvního ze čtyř lidí, které zadržela v úterý policie kvůli údajným machinacím s eurodotacemi. O osudu zbývajících tří obviněných se teprve rozhodne, návrh na jejich vzetí do vazby ale zatím státní zastupitelství ještě nepodalo. Policie zadržela tři lidi spjaté s dotačním úřadem ROP Severozápad - bývalého ředitele Petra Kušnierze, vedoucí územního odboru Irenu Kotlanovou a vedoucího právního oddělení Jana Martinovského. Spolu s nimi zadržela i zástupce mosteckého hotelu Cascade, který žádal o dotaci.

„Potvrzuji, že soudkyně rozhodla o vzetí do vazby muže obviněného v souvislosti s kauzou Úřadu regionální rady Severozápad. Vazba byla uvalena pro důvodnou obavu, že by mohl ovlivňovat svědky či spoluobviněné,“ uvedl mluvčí soudu Jan Tichý. Podle serveru Aktuálně.cz je tím mužem Kušnierz. Ten už ve vazbě strávil skoro rok; od konce března 2011 do začátku března 2012. Soud ho do ní poprvé poslal kvůli vyšetřování případu údajných úplatků, které měly podle obžaloby dosáhnout až 2,8 milionu korun. Rozsudek by měl soud vynést 12. července.

O vazbu na další tři lidi zatím státní zástupce nepožádal. „V tuto chvíli jiný návrh na vazbu podán nebyl, ale je možné, že se to během dne změní,“ řekla náměstkyně krajského státního zástupce Lenka Bradáčová. Na žádost o uvalení vazby má státní zástupce čas až do čtvrtečního rána.

V dotačním programu pro Ústecký a Karlovarský kraj se přerozděluje 19 miliard korun, na 16 miliard už jsou podepsány smlouvy. Čerpání peněz je ale od letoška zastavené. Kromě soudu s Kušnierzem situaci vyhrotily i kontroly z ministerstva financí. Konstatovaly řadu pochybení a v jednom případě i značné předražení dotačního projektu, který podle ministerstva vypsal Ústecký kraj.

Praktiky na úřadě kritizuje i jeho bývalý úředník Leo Steiner (KDU-ČSL), který začal spolupracovat s policií. „Jsou to malí úředníčci, zatímco velryby dál plavou v akvárku,“ glosoval úterní policejní akci Steiner.