Česku hrozí další bouřky, řeky se mohou opět rozvodnit

Praha – České republice hrozí opět velmi silné bouřky. Přívalové srážky mohou odpoledne na některých místech rychle rozvodnit menší toky, a to hlavně v Ústeckém a Libereckém kraji a v kraji Plzeňském. Půda už je totiž podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nasycená z předchozích dešťů. Bouřky mají doprovázet a někde už doprovázejí silné nárazy větru o rychlosti až 75 km/h, místy nárazy dosáhnou až devadesátikilometrové rychlosti. 

Velmi silné bouřky hrozí podle meteorologů od 15:00 do 22:00 v Praze, Středočeském, Jihočeském, Pardubickém, Královéhradeckém a Libereckém kraji, na Vysočině a v Olomouckém kraji. Silné bouřky lze očekávat od dnešních 14:00 do 18:00 v Karlovarském, Plzeňském a Ústeckém kraji, od 15:00 až do půlnoci pak v krajích Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském.   

Kolem 15:15 ČHMÚ uvedl, že pás bouřek postupuje k východu až severovýchodu přes západní část Středočeského a Jihočeského kraje. Ojediněle je doprovázejí nárazy větru až o rychlosti 75 km/hod, kroupy a krátkodobé intenzivní srážky. Kolem Strakonic se vytvořila velmi silná bouřka doprovázená asi pěticentimetrovými kroupami. „V nejbližších dvou hodinách tento pás bouřek postoupí i do ostatních okresů ve středních a jižních Čechách a na západ Vysočiny a bude dál pokračovat do Královehradeckého a Pardubického kraje,“ upozornili meteorologové. 

Povodňová bdělost platí od 15:00 do 20:00 pro Plzeňský, Liberecký a Ústecký kraj. „Vzhledem k předchozím srážkám a celkové nasycenosti povodí je vyšší pravděpodobnost rychlé reakce na tocích v povodí Lužické Nisy, Smědé, na přítocích dolního Labe (Kamenice, Ploučnice, Bílina) a také na Úhlavě, kde mohou nastat výrazné vzestupy s dosažením stupně povodňové aktivity i při výskytu méně intenzívních srážek,“ píšou meteorologové v aktuální výstraze.

Bouřka
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Filip Singer

Varují v ní i před vysokými teplotami, které až do večera povládnou v Jihomoravském a Zlínském kraji. „Ještě dnes vystoupí na jihovýchodě Moravy maximální denní teploty vzduchu nad 30 stupňů Celsia. Vzhledem k vysokým teplotám a nynějšímu suchu hrozí zde zvýšené nebezpečí požárů,“ uvedl ČHMÚ. Odpoledne a večer bude přes území republiky přecházet k východu okluzní fronta. Před ní do ČR proudí teplý vzduch od jihu. 

V České republice už týden panuje počasí, kdy po horkém dnu přijde vlna bouřek a přívalových dešťů. Hasiči pak mimo jiné odčerpávají vodu ze sklepů a likvidují stromy, které kvůli silnému větru popadaly na silnice a železniční tratě.