Imunitní výbor radí poslancům: Vydejte Parkanovou

Praha – Případ někdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové a předraženého nákupu letounů CASA dnes znovu zamířil do parlamentních sálů. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu Poslanecké sněmovny vydat svou stávající místopředsedkyni trestnímu stíhání. Policie chce Parkanovou stíhat kvůli tomu, že nenechala zpracovat posudek na cenu vojenských letounů CASA. Vznikla údajně škoda až 658 milionů korun.  Ve výboru má většinu opozice, na dnešní jednání dorazili všichni jeho členové. Parkanová, která se dnešního jednání výboru neúčastnila, pochybení odmítá. Rozhodnutí výboru ale vzala na vědomí. Podle svých slov věří, že poslanci na plénu budou o věci rozhodovat podle věcných argumentů.

„Atmosféra byla klidná, převládala rozumná argumentace a diskuse a následně se hlasovalo,“ přiblížil jednání člen výboru Jeroným Tejc (ČSSD). Patnáctka poslanců imunitního výboru se k případu Parkanové sešla už potřetí. Zákonodárci si nejprve vyžádali doplňující dokumenty k případu, na druhé schůzi vyslechli verzi exministryně. Protože má ve výboru většinu opozice, doporučující stanovisko se očekávalo.

Pro vydání Parkanové hlasovalo deset členů výboru včetně dvou koaličních, proti byla pouze stranická kolegyně Jana Kaslová (TOP09) a čtyři se hlasování zdrželi. Zajímavostí je, že pro vydání hlasoval i poslanec TOP09 Josef Cogan. „Většina deseti hlasů je poměrně výrazná,“ soudí Sobotka. Pro vydání hlasovala i Ivana Weberová z ODS. „V trestním spise ani z jiných materiálů jsem nezjistila nic, co by ukazovalo na nějakou politickou objednávku,“ řekla novinářům. Podle předsedy VV Radka Johna je třeba systém prověřit a změnit kolektivní nezodpovědnost.

Bohuslav Sobotka: „Jednoznačně převážilo přesvědčení, že věc je natolik komplikovaná a spor mezi názory ministerstva financí a policie je natolik rozsáhlý, že jedině dokončení trestního stíhání, případně projednání věci před soudem může vnést do této věci jasno.“

Miroslav Kalousek (TOP 09): „Jestli je někdo ochoten podpořit svým hlasováním žádost, kde jsou zcela objektivně prokazatelné lži, na které lze ukázat, je to otázka jeho svědomí a pojetí výkonu jeho mandátu. Já něčeho takového nejsem schopen, každý poslanec se odpovídá především svému svědomí.“

Definitivní slovo má sněmovna

Ani doporučení vydat Vlastu Parkanovou ovšem nemusí nic znamenat. Poslední slovo mají až poslanci na sněmovní schůzi. Rozhodnutí by sněmovna měla učinit ještě tento týden, rozběhla se totiž lhůta 48 hodin, během které by poslanci měli dát finální verdikt. Podle šéfa mandátového výboru a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky se zdá pravděpodobné, že se tak stane ve čtvrtek.

3 minuty
Imunitní výbor doporučil vydat Vlastu Parkanovou
Zdroj: ČT24

Na rozdíl od případu Davida Ratha ovšem není u Vlasty Parkanové poměr hlasů ani zdaleka tak přehledný. Pro vydání bude hlasovat ČSSD, KSČM a VV, což dohromady představuje 92 hlasů z celkových dvou set. Deset nezařazených poslanců nemá o svém hlasování jasno a souhlas s vydáním nevylučují ani někteří představitelé vládní koalice.

Vládní poslanci zřejmě dostanou volnou ruku

Premiér Petr Nečas nedávno podotkl, že si nedovede představit, že by sněmovna Parkanovou ke stíhání nevydala. Nejlepší by byl podle něho postup, že by Parkanová poslance o vydání sama požádala, což ovšem místopředsedkyně sněmovny odmítá. Po včerejším jednání výkonné rady ODS Nečas novinářům řekl, že poslanci ODS zřejmě budou o Parkanové hlasovat volně, tedy bez závazného stranického doporučení.

Obdobně se k případu staví i nejmenší vládní strana LIDEM. „Předpokládám, že nebudeme dávat doporučení našim poslancům a bude se jednat o hlasování volné. Zatím spíše se kloním k tomu hlasovat pro (vydání),“ informovala vicepremiérka a šéfka strany Karolína Peake. „Já se domnívám, že by bylo vhodné paní Parkanovou vydat a nechat celou věc posoudit soudem,“ uvedl poslanec ODS a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

TOP 09 si neví rady, Kalousek proti, Gazdík spíše pro

Jednotná není a ani nebude domovská strana Vlasty Parkanové TOP 09. Parkanové se důrazně zastává vedení TOP 09; první místopředseda této strany a ministr financí Miroslav Kalousek navíc tvrdě zkritizoval postup policie. Jiní poslanci „topky“ jsou ovšem ochotní o vydání uvažovat.

„Já osobně se budu řídit doporučením mandátového a imunitního výboru, a pakliže doporučí vydání, tak zvednu ruku pro vydání,“ uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík a obdobně se vyjádřil i jeho stranický kolega Jan Farský. „Pokud (výbor) doporučí vydání, tak jednoznačně vydat, pokud nerozhodne nijak, budu hlasovat pro vydání.“

29 minut
Reakce politiků ve Studiu ČT24
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Azylová a migrační pravidla patrně čeká zpřísnění

Azylová a migrační pravidla pravděpodobně čeká zpřísnění. Senát schválil novelu, jejímž cílem je podle předkladatelů z řad koaličních poslanců zlepšení přehledu o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a migrantů. Horní komora podpořila také koaliční návrh zákona, podle kterého zaměstnavatelé pravděpodobně budou muset od ledna příštího roku přispívat do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika. Senátoři odsouhlasili i jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které má nahradit až 25 současných formulářů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
před 9 hhodinami

Tichý hrdina odboje. František Moravec se narodil přesně před 130 lety

Přesně před sto třiceti lety se narodil brigádní generál František Moravec. Jako šéf tajné služby byl mozkem operace vedoucí k likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha. Výrazně tak přispěl k uznání československé exilové vlády a zrušení mnichovské dohody. Po únoru 1948 musel znovu uprchnout na Západ. V roce 2022 se do země, kterou pomáhal zachránit, vrátil. Jeho ostatky spočinuly v rodné Čáslavi. Dnes patří k legendám vojenského zpravodajství.
před 9 hhodinami

„Cítil jsem, že mi ochrnulo tělo.“ S létem přibývá úrazů po skocích do mělké vody

S létem v Česku opět přibývá těžkých úrazů po skocích do mělké vody. Jen na jihu Čech se v červenci staly tři takové případy. Z toho dva o minulém víkendu. Pro zraněné lidi tyto úrazy končí často poraněním krční páteře, porušením míchy a někdy také ochrnutím.
před 9 hhodinami

Benzen v Hustopečích musíme odčerpat do zimy, řekl Hladík

Více než polovina uniklého benzenu z cisteren v Hustopečích nad Bečvou je stále v přírodě. Potřebujeme zvládnout odčerpat maximum do zimy – jakmile klesne teplota, benzen tuhne a pak už to nepůjde, uvedl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zhruba sto tun benzenu se už podle něj odvezlo. Ministr předpokládá, že se sanace během letních měsíců výrazně zrychlí. Zároveň dodal, že přes zasažené území jezdí železniční doprava a bylo prioritou ji obnovit.
před 9 hhodinami

Soud zastavil trestní stíhání pohraničníka Muzikáře

Obvodní soud pro Prahu 1 zastavil trestní stíhání bývalého zástupce náčelníka pohraniční stráže Jana Muzikáře. Podle lékařského posudku trpí jednadevadesátiletý muž demencí a není schopný chápat účel trestního řízení. ČT to sdělil zástupce obětí a pozůstalých Lubomír Müller. Státní zástupkyně může proti rozhodnutí podat stížnost. Muzikáře vinili žalobci z toho, že pod jeho vedením pohraničníci zranili a usmrtili několik lidí snažících se za komunismu o přechod státní hranice.
před 11 hhodinami

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás. Zástupci vlády později řekli, že je potřeba situaci v Pásmu Gazy stabilizovat a že civilistům je nutné doručovat humanitární pomoc. Co se převodu téměř miliardy korun z rozpočtu ministerstva obrany na platy hasičů a policistů týče, vládní rozhodnutí prezident označil za „nesystémové řešení“.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Exšéf policie Husák získal post u Frontexu. Hlásil se jako jediný, píší Seznam Zprávy

Bývalý policejní prezident Vladislav Husák se letos v dubnu stal styčným důstojníkem české policie u agentury Evropské unie Frontex (Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž), uvedl server Seznam Zprávy. Jedná se o nově zřízený post, výši platu odmítla policie zveřejnit. Husák se do výběrového řízení na funkci přihlásil jako jediný, řekl serveru mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Exšéf policie musel v minulosti opustit několik postů po aférách například s rychlou jízdou nebo účastí na večírku za pandemie.
před 13 hhodinami
Načítání...