Nemocné barmské děti dostanou novou šanci v pražském Motole

Praha - Český vládní speciál za doprovodu Karla Schwarzenberga přivezl z Barmy trojici smrtelně nemocných dětí, které se v Česku podrobí operaci srdce v rámci humanitárního programu Medevac. V rodné zemi s nedostatečnou lékařskou péčí by je jinak čekala jistá smrt.

Dětem je 18 měsíců a osm a devět let. „Trpí srdečním onemocněním a podrobí se v Česku operaci, která by v Barmě možná nebyla,“ uvedlo ministerstvo zahraničí. Barmě chybějí odborníci i přístroje. Tři malé barmské děti opustily svou zemi vůbec poprvé. V rámci projektu Medevac je teď čeká operace vrozených srdečních vad. 

„Mám obrovské štěstí, že dcerka bude mít šanci se uzdravit. Je to požehnání,“ dodala matka jedné z dívek Hnin Muyar Khine. Její dcera trpí smrtící srdeční vadou. „Je to velmi nebezpečný stav. Jen za poslední tři měsíce tady měla čtyři nebo pět kolapsů,“ zdůraznil kardiochirurg Rangúnské dětské nemocnice Khin Mang Oo.

Pasy pro děti v rekordním čase dvou dnů

Čeští lékaři vybrali za pomoci barmských kolegů děti s podobnými srdečními vadami. „Shromáždili jsme u nás děti na základě doporučení vašich českých lékařů,“ podotkl šéf dětské kardiovaskulární kliniky v Rangúnu Saw Win. Díky žádosti české diplomacie se při přípravě záchrany dětí podařilo v rekordní době dvou dní vydat barmskými úřady pas. Teď je co nejdřív čeká operace v pražském Motole.

Program Medevac vznikl v roce 1993 na pomoc lidem z válečného konfliktu v Bosně a Hercegovině a pak také v Kosovu. Spolupracují na něm ministerstva zdravotnictví, vnitra, zahraničí a obrany. Zatím se díky němu léčilo 141 pacientů z různých zemí světa. Loni v červnu vláda schválila rozšíření humanitární pomoci i do severní Afriky.


Video Reportáž Jakuba Szántó
video

Reportáž Jakuba Szántó