Češi a Slováci si na Javořině připomněli vzájemné vazby

Velká Javořina - Stovky lidí včetně předních českých a slovenských politiků dnes přijely pod hraniční horu Velká Javořina v Bílých Karpatech na tradiční slavnosti bratrství Čechů a Slováků. Kromě premiérů obou zemí přijeli na slavnosti bratrství také šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, předseda Senátu Milan Štěch i předseda slovenského parlamentu Pavol Paška. Na hoře Velká Javořina stojí také památník česko-moravsko-slovenské vzájemnosti, který je dílem sochaře Otmara Olivy.

Historie setkání na Velké Javořině odstartovala v roce 1845 u příležitosti oslavy vydání prvního čísla listu Slovenské národní noviny. Tradice schůzek byla obnovena v 90. letech. Letos jsou oslavy, kterým dominovalo vystoupení folklórních souborů, věnovány 20. výročí novodobé historie obou států. Právě před dvaceti lety se politické špičky Česka a Slovenska dohodly na rozdělení společného státu, který zanikl na konci roku 1992.

„Slováci jsou pro Čechy nejbližším národem, skutečně bratrským národem. Národem, na který se vždy spoléháme a i na mezinárodní úrovni víme, že se můžeme o ně opřít,“ prohlásil český premiér Petr Nečas. Těžko lze podle něj v Evropě najít dva národy, jejichž vztahy jsou tak přátelské jako v případě Česka a Slovenska. „Jako člověk, který se narodil a vyrostl na moravsko-slovenském pomezí, tak jsem vždy cítil sounáležitost mezi Čechy a Slováky. Jsem velmi rád, že se udržuje v takto silné míře i v období, kdy se naše dva státy rozdělily,“ dodal Nečas.

Slavnosti bratrství Čechů a Slováků
Slavnosti bratrství Čechů a Slováků

Nečas před novináři přiznal, že mladí Češi už tolik nerozumí řeči východního souseda. „To, co naše generace považuje za samozřejmost, že plynule rozumí, bohužel, u té mladší generace takovou samozřejmostí není,“ dodal.

Slovenský premiér Robert Fico připomněl historické vazby mezi Českem a Slovenskem. „Javořina je pro Moravany, Čechy a Slováky posvátné místo. Tu se setkáváme už více než jeden a půl století,“ prohlásil Fico. Vyzvedl také působení Jana Amose Komenského a evangelického kněze Jiřího Tranovského na Slovensku.

Slavnosti československého bratrství
Slavnosti československého bratrství