Volební kongres ODS se blíží, kdo vyzve Petra Nečase?

Praha - Podzimní kongres ODS, který bude volit předsedu strany a další členy vedení, se odehraje 2. až 4. listopadu v Brně. Premiér Petr Nečas se chystá na obhajobu šéfa strany. O kandidatuře uvažuje také například jeden z tzv. rebelů, poslanec Tomáš Úlehla.

„Pokud by mi taková nabídka byla učiněna, tak to bych s největší pravděpodobností neodmítl,“ řekl ČT Úlehla.

Nečas tak půjde na kongres v podstatně složitější pozici než po volbách v roce 2010, kdy už měl jako volební lídr prakticky zajištěnu vládní koalici vedenou ODS. Nyní se musí vypořádat se šesticí rebelů, kteří s Petrem Tluchořem v čele žádají změny ve vládním stabilizačním balíčku, ale i s krajskými a senátními volbami, které pro ODS skončily neúspěchem.

Nominaci premiéra Nečase na předsedu ODS už ale podpořil brněnský oblastní sněm strany. Pro jeho kandidaturu se vyslovily tři čtvrtiny delegátů. Na místopředsednické posty navrhli ministry Martina Kubu a Pavla Blažka. 

ODS čekají dva perné týdny

S jakými argumenty Nečas před delegáty kongresu předstoupí, zatím tají. Po volbách řekl, že je nutné zamyslet se nad příčinami neúspěchu a udělat vše proto, aby další volby již takto nedopadly, konkrétní ale nebyl. Svoji vizi hodlá předestřít až na kongresu. „Půjde tam v roli předsedy, který bude muset oznámit změnu politiky,“ domnívá se místopředseda strany Pavel Blažek. V senátních volbách strana obhajovala 13 mandátů, ve druhém kole měla deset kandidátů, senátory má ale pouze čtyři – a dohromady tedy jen 15 zástupců v horní komoře, nejméně od vzniku Senátu v roce 1996.

Tomáš Úlehla
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Ještě před kongresem čeká zřejmě Nečase bitva s rebely o podobu daňového balíčku. Již toto úterý začne totiž schůze Poslanecké sněmovny, kde by se balíček měl řešit. Z dvoutýdenní schůze se ale může lehce stát i třítýdenní, podotkla šéfka sněmovny Miroslava Němcová v Otázkách Václava Moravce (OVM). Je tedy možné, že se hlasování o balíčku, se kterým Nečasův kabinet spojil důvěru, dostane na pořad až po kongresu. Němcová ale v pořadu poznamenala, že nejzazší termín pro hlasování je 7. listopadu. Později by už pak nebylo možné stihnout legislativně vše tak, aby změny začaly platit od nového roku. 

O tom, že by se vládní návrh, který mimo jiné zahrnuje zvýšení DPH, měl projednat až po kongresu strany, mluvil v pátek i jeden z kritiků, poslanec Boris Šťastný. Tuto možnost nevyloučil ani samotný Nečas. 

Opozice: daně se mají řešit ve sněmovně, ne na kongresu

„ODS se na kongresu musí především vyrovnat s volebním debaklem a dát do souladu vládní politiku a program, abychom byli pro voliče důvěryhodní. Musí proběhnout sebereflexe voleb. Proti zvyšování daní protestujeme od března a je mým hlubokým přesvědčením, že růst nemají,“ uvedl už dříve Tluchoř. Pracovní skupina, která s rebely vyjednává, se sejde v úterý ještě před jednáním sněmovního klubu ODS. Obě strany sporu ale tvrdí, že si nepřejí pád vlády.

Opozice je proti odsouvání rozhodování i proti daňovým změnám. Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka se otázka daní má vyřešit ve sněmovně, nikoliv na kongresu, prohlásil rovněž v OVM. Rovněž kritizoval chaos, kdy dva měsíce před koncem roku není jasné, jaká sazba DPH bude v roce 2013 platit.

Podle návrhu by se měla od ledna změnit spodní sazba daně z přidané hodnoty ze 14 na 15 procent a horní z 20 na 21 procent. Počítá s tím i rozpočet na příští rok. Premiér rebelům navrhl kompromis - sazby 15 a 20 procent. Pokud se nenajde shoda, platila by od ledna jednotná DPH 17,5 procenta. Komunisté by přitom chtěli vrátit dolní sazbu DPH na pět procent, uvedl v OVM místopředseda strany Petr Šimůnek. Pro získání peněz navrhnou progresivní zdanění lidí i firem. 

Video Reportáž Terezy Strnadové
video

Reportáž Terezy Strnadové

Reportáž Terezy Strnadové

21 10

Nečasovu kandidaturu na předsedu ODS podpořil brněnský oblastní sněm